11 listopada 1918 r. Polska odzyskała niepodległość. Wprawdzie Chełmno powróciło do Polski dopiero w 1920 r., ale również w Grubnie postanowiliśmy uczcić 100 rocznicę tego wydarzenia i zorganizowaliśmy wystawę pt. „Oni też ją tworzyli. 100 – lecie niepodległości”, poświęconą armii polskiej z 20-lecia międzywojennego. Do świeżo odzyskanej niepodległości bez wątpienia przyczyniło się Wojsko Polskie, które złożyło bardzo dużą daninę krwi, walcząc o kształt granic II RP. Wprawdzie oba chełmińskie pułki (66 Pułk Piechoty i 8 Pułk Strzelców Konnych) powstały nieco później, bo w 1919 i 1921 r., niemniej jednak tworzący je żołnierze już wcześniej zaangażowali się w dzieło odbudowy kraju.
Pierwsza część wystawy poświęcona jest 66. Kaszubskiemu Pułkowi Piechoty im. Marszałka Józefa Piłsudskiego, druga część dotyczy 8. Pułku Strzelców Konnych.
Wystawę uzupełnia gablota, w której znajdują się dokumenty i zdjęcia ukazujące m.in. sierżanta Franciszka Krużyckiego z 66 pp. Na wystawie jest też fotografia jego żony, Moniki. Państwo Krużyccy byli dziadkami pani Marii Małeckiej, jednej z autorek wystawy.
Zdjęcia wykorzystane w niniejszej wystawie zostały udostępnione autorom przez Muzeum Ziemi Chełmińskiej, za co należą się szczególne podziękowania pani dyrektor Ewie Gerka, pani Annie Soborskiej – Zielińskiej i pani Annie Grzesznej – Kozikowskiej. Cześć zdjęć stanowi własność prywatną pani Marii Małeckiej.
Materiał: Piotr Sołtysiak
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu e-chelmno.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz