Zamknij
REKLAMA

Powstaje program wspierania rozwoju przedsiębiorczości

09:24, 09.10.2018 |
REKLAMA
Skomentuj

Samorząd województwa oraz Uniwersytet Mikołaja Kopernika i Szkoła Główna Handlowa zrealizują wspólnie projekt badawczo-wdrożeniowy, który zakłada opracowanie kompleksowego programu wspierania małych i średnich przedsiębiorstw. Umożliwi to grant z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

W Kujawsko-Pomorskiem działa ponad 80 tysięcy małych i średnich firm, z reguły bardzo małych. W sumie pracuje w nich ponad 400 tysięcy osób. Polskie MSP generują prawie połowę PKB i tworzą miejsca pracy dla prawie 70 procent zatrudnionych. Mają jednak mniejszy udział w krajowym PKB niż średnia Unii Europejskiej, są też mniej produktywne, mniej innowacyjne i mniej inwestują. Zwiększenie ich konkurencyjności to jedno z najważniejszych wyzwań.

Projekt „Regiogmina” którego liderem jest województwo kujawsko-pomorskie, a partnerami Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz Szkoła Główna Handlowa w Warszawie otrzymał dofinansowanie w ramach konkursu „Gospostrateg”, organizowanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Budżet przedsięwzięcia, finansowanego w całości z grantu NCBR, to 10,5 miliona złotych. Kujawsko-Pomorskie jest jednym z dwóch polskich regionów, które otrzymały tego rodzaju wsparcie. Realizację projektu zaplanowano na 32 miesiące.

- Na podstawie rozległych badań sektora MSP chcemy uzyskać dane i wnioski, które pozwolą utworzyć obserwatorium gospodarcze - ważne narzędzie administracyjne, które będzie definiować problemy i wskazywać obszary interwencji w celu pobudzania rozwoju gospodarczego. Mam nadzieję przyczyni się do tego, że nasza gospodarka przyspieszy – mówi marszałek Piotr Całbecki.

Zespoły badawcze uczestniczące w projekcie przeprowadzą dogłębne badanie sektora małych i średnich przedsiębiorstw w regionie. Kompleksowe informacje o kujawsko-pomorskich firmach zostaną zebrane w Regionalnym Obserwatorium Gospodarczym – trwale aktualizowanej bazie danych, z których korzystać będą mogły między innymi samorządy i instytucje wsparcia.

Projekt zakłada również diagnozę istniejących i identyfikację nowych instrumentów oddziaływania na rozwój regionalnej gospodarki, a także wskazanie koniecznych zamian instytucjonalnych i legislacyjnych. Cel to wypracowanie skutecznych narzędzi działających na rzecz przedsiębiorców, oferowanych na poziomie gmin i powiatów. Proponowane rozwiązania będą uwzględniały rozwój współpracy między firmami, pomoc kapitałową, działania zmierzające do pozyskiwanie nowych inwestorów i inwestycji dla regionu oraz pomoc lokalnym firmom w rozwoju działalności eksportowej i innowacyjnej. Na ich przetestowanie pozwoli specjalny pilotaż, który zostanie przeprowadzony w 21 gminach.

O założeniach programu była mowa podczas poniedziałkowej (8 października) konferencji prasowej w Urzędzie Marszałkowskim z udziałem marszałka Piotra Całbeckiego, rektora UMK prof. Andrzeja Tretyna, prorektora ds. nauki i zarządzania Szkoły Głównej Handlowej prof. Piotr Wachowiaka oraz osób zaangażowanych w realizację projektu.

 

Tekst: Beata Krzemińska

Foto: Szymon Zdziebło

 

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
© e-chelmno.pl | Prawa zastrzeżone