Zamknij
REKLAMA

Uroczyste odsłonięcie Pomnika Pamięci Kawalerzystów 8. Pułku Strzelców Konnych

16:42, 29.09.2018 | J.P
Skomentuj
REKLAMA

Dzisiaj na rynku starego miasta w Chełmnie z wielkimi honorami został uroczyście odsłonięty Pomnik Pamięci Kawalerzystów 8. Pułku Strzelców Konnych, stacjonujących przed drugą wojną światową uczestników kampanii wrześniowej 1939.

Depozytariuszem tradycji pułku jest Klub Jeździecki Joker z Działowa, który w 2007 roku otrzymał specjalny dekret w tej sprawie z rąk prezesa Zrzeszenia Kół Pułkowych Kawalerii w Londynie. Środowisko skupione wokół klubu kultywuje tę tradycję m.in. organizując rajdy konne do miejsc związanych ze szlakiem bojowym chełmińskich kawalerzystów.

Pomnik, którego budowę wsparł także samorząd województwa, powstał przede wszystkim dzięki darowiznom firm i osób prywatnych, zebranych przez społeczny komitet budowy. Autorem koncepcji pomnika, przedstawiającego ułana na koniu, jest znany z wielu realizacji w Kujawsko-Pomorskiem rzeźbiarz Zbigniew Mikielewicz.

Ceremonia odsłonięcia wpisuje się w obchody 100-lecia odzyskania niepodległości. Uroczystość rozpoczęła Msza św. w chełmińskiej "Farze". Pomnik odsłonił ostatni żyjący kawalerzysta z 8. Pułku Strzelców Konnych- Maksymilian KASPRZAK, którego przemówienie bardzo wzruszyło zgromadzoną publiczność. W patriotycznej imprezie uczestniczyło wielu znakomitych gości. Przewodniczącym Komitetu Budowy Pomnika był Piotr Madej.

 

 

 

(J.P)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (2)

MieszkankaMieszkanka

3 0

Piękny!!! W końcu pomnik, który przyciąga estetyką i pięknem wykonania i wyrazy, a nie brzydotą i pytaniem "co autor miał na myśli" jak w przypadku "okna na Ratusz". Gratuluję i dziękuję!!! Jest się teraz czym chwalić!!! Brawo!! 12:35, 30.09.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Stacja benzynowaStacja benzynowa

1 0

Serdeczne pozdrowienia dla starszego szeregowego. Jak widać na zdjęciach - prezencja rzeczywiście godna. Tak trzymać :) 23:38, 30.09.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
0%