Zamknij
REKLAMA

Siódma edycja Narodowego Czytania - "Przedwiośnie" Stefana Żeromskiego

20:52, 08.09.2018 | J.P
REKLAMA
Skomentuj

Pani Dyrektor Marzanna Pieniążek powitała dzisiaj na Rynku wszystkich, którzy przyjęli zaproszenie do udziału w siódmej edycji Narodowego Czytania. W tym roku było to "Przedwiośnie" Stefana Żeromskiego. Inicjatorem był jest Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej. 

Tegoroczne czytanie miało miejsce w roku 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, stąd wyjątkowa formuła wydarzenia.

”W 2018 roku, w którym obchodzimy 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości będziemy czytali o odradzającej się i odrodzonej Polsce – zapowiedział Prezydent Andrzej Duda.

Para Prezydencka zaproponowała do czytania przez cały 2018 rok 44 teksty Antologii Niepodległości.

Chełmińska Biblioteka od początku uczestniczy w czytaniu kanonu polskich lektur:  w 2012 roku był to „Pan Tadeusz” Adama Mickiewicza, w 2013 roku dzieła Aleksandra Fredry, w 2014 roku „Trylogia” Henryka Sienkiewicza, w 2015 „Lalka” Bolesława Prusa, w 2016 roku  „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza a w ubiegłym roku „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego.

Lektorami byli już m. in.: Pan Burmistrz, nauczyciele chełmińskich szkół, uczniowie, księża, przewodnicy, rycerze, policjant, słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku. W ubiegłym roku mieliśmy możliwość wysłuchania fragmentów „Wesela” w wykonaniu aktorów Teatru „TRÓJKA” z Bydgoszczy: Wandy Dolman-Rzyskiej i Eugeniusza Rzyskiego.   

W tym roku zaproponowano rolę lektorów 5 osobom z różnych chełmińskich środowisk. Zaproszenie przyjęli:  Tomasz Harłoziński - informatyk, wokalista zespołu Harłoziński/Skupniewicz, Piotr Murawski –  Dyrektor  Perspektywy – 9 Hills Festival wielopłaszczyznowej imprezy kulturalnej organizowanej w Chełmnie, Oliwia Figurska – uczennica II klasy Technikum Logistycznego przy Zespole Szkół nr 2 im. Adama Mickiewicza w Chełmnie, Jadwiga Alaba-Wesołowska – przewodnik turystyczny, pracownik Urzędu Miasta Chełmna, Ksenia Badyra – uczennica Zespołu Szkół nr 1 Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika.

Po odczytaniu fragmentów książki odbył się koncert piosenki poetyckiej w wykonaniu duetu: Tomasz Harłoziński i Andrzej Skupniewicz.

Lokalnie akcję "Narodowego Czytania" honorowym patronatem objął Burmistrz Miasta Chełmna - Mariusz Kędzierski.

(J.P)
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
© e-chelmno.pl | Prawa zastrzeżone