Zamknij
REKLAMA

Perła chełmińskiej architektury - Wieża Ciśnień - wystawiona na sprzedaż

13.17, 14.07.2018 J.P Aktualizacja: 19.45, 14.07.2018
Skomentuj
REKLAMA

Wystawiono na sprzedaż zabytkową Wieżę Ciśnień w Chełmnie przy ul. Dominikańskiej. Czy znajdzie się nabywca, który przywróci jej dawną świetność i będzie miał pomysł w jaki sposób ją atrakcyjnie wykorzystać ? 


Pod koniec XIX w. w Chełmnie powstało wiele nowych budynków o wyższych kondygnacjach. W związku z tym stara wieża ciśnień znajdująca się na Rynku przestała spełniać swoje funkcje wodociągowe. Magistrat Chełmna zlecił więc w 1897 roku bydgoskiemu budowniczemu miejskiemu inż. Heinrichowi Metzgerowi opracowanie stanu wodociągów miejskich. Uznał on, że w Chełmnie należy wznieść nową wieżę ciśnień. Jej budowę rozpoczęto w 1898, a ukończono w 1899 roku. Prace murarskie przy wieży prowadził mistrz murarsko - ciesielski Wilhelm Frucht z Chełmna, a specjalny kocioł do wody wykonał  fabrykant R.Peters z Chełmna. Natomiast dnia 13 kwietnia 1899 roku na szczycie wieży umieszczono w specjalnej puszce dokument erekcyjny wraz z monetą. Obecnie znajdują się one w zbiorach Muzeum Ziemi Chełmińskiej. 

Więcej szczegółów na temat historii wieży ciśnień znajdującej się przy ul. Dominikańskiej w Chełmnie można odnaleźć m.in w pracy Anny Soborskiej - Zielińskiej pt. "160 lat chełmińskich wodociągów" Chełmno 2002.


Oferta sprzedaży jest ofertą prywatną , nie udostępnianą dla zwiedzających .

Nieruchomość została przerobiona pod lokale mieszkaniowe. Każda z kondygnacji połączona wspólną klatką schodową. Wieża składa się z 4 kondygnacji oraz punktu widokowego na panoramę Miasta .

Wodociągowa Wieża Ciśnień jest wysoka na 31,26 m i ma 9,20 m średnicy przy podstawie. Rozpościerają się z niej wspaniałe widoki na panoramę miasta. Sprzedawaną nieruchomość należy obejrzeć , ponieważ żaden z opisów nie jest w stanie przedstawić klimatu tej neogotyckiej architektury.

Jest to idealna nieruchomość pod inwestycję jak również pod prowadzenie działalności gospodarczej m.in : Restaurację , Kawiarnię , Hotel.

Cena sprzedaży wynosi 530 000 zł za 200 m².


Informacje pod nr telefonu : 698-003-093 oraz na stronie : 

www.cnieruchomosci.pl i w Biurze Nieruchomości w Chełmnie przy ul. Toruńska 6.

 

Artykuł Sponsorowany

 

(J.P)
 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%