Zamknij

Krok milowy w przeszczepach! Szpital dostanie kosztowny sprzęt

12:53, 20.08.2018 J.P Aktualizacja: 16:29, 20.08.2018
Skomentuj
reo

To doba wiadomość dla pacjentów z Chełmna, którzy leczą się w tej placówce. Szpital Miejski w Toruniu otrzyma separator komórkowy Opti Spectra - kosztowny i nowoczesny sprzęt pomoże usprawnić dokonywanie przeszczepów na oddziale hematologii. Zakup w 80 procentach ma sfinansować skarb państwa. 

Do szpitala miejskiego jeszcze w tym roku trafi nowoczesna aparatura wykorzystywana w przeszczepach komórek macierzystych. O zakup kosztownego sprzętu ze skarbu państwa wnioskowała posłanka Iwona Michałek.

- Każdy nowy zakup sprzęt dla szpitala jest ważny. Szpital Miejski to najstarsza lecznica w mieście, ma 110 lat. Rozbudowuje się coraz bardziej - tłumaczy posłanka. - Premier zgodził się sfinansować w 80 procentach zakup separatora komórkowego, to urządzenie jest niezwykle ważny dla oddziału hematologii.

To jednak nie koniec wsparcia, jakie otrzyma szpital.

- Kolejne środki płyną dla bardzo ważnego oddziału, który znany jest w całej Polsce. Przyjeżdżają tutaj nie tylko ludzie z Torunia i regionu. Zapadają w tej chwili bardzo ważne decyzje dotyczące rozbudowy szpitala, wnioski o rozbudowę zostały zaakceptowane, będziemy walczyć o środki na rozbudowę OIOM-u - deklaruje wojewoda kujawsko-pomorski Mikołaj Bogdanowicz.

Jak przyznają hematolodzy, pojawienie się separatora to krok milowy w leczeniu pacjentów. 

- Póki co wykonujemy przeszczepienia własnych komórek u chorego. Niestety sprzęt, który posiadamy daje szansę tylko silniejszym pacjentom. Wnioskowaliśmy o sprzęt, który moglibyśmy wykorzystać w leczeniu pacjentów po kilku chemioterapiach. Urządzenie, które posiadamy bardzo utrudniało pobór komórek macierzystych u takich osób - tłumaczy dr Maria Czyżewska z oddziału hematologii szpitala miejskiego. - Przeszczepienia wykonujemy u pacjentów ze szpiczakiem i różnymi chłoniakami. Sprzęt, który zostanie zakupiony pozwala nam pobierać krew bez konieczności zakładania wkłucia centralnego. Dla pacjenta to mniej obciążające, mniejsze jest ryzyko wystąpienia powikłań.

Aparatura, której do tej pory używali lekarze pobierała komórki od pacjenta czasami nawet 8 godzin, używając nowego sprzętu proces ten ma zostać skrócony do maksymalnie trzech.

- Podajemy tak silną chemioterapię, że szpik własny pacjenta oraz nowotwór nie są w stanie przeżyć. W drugiej dobie od jej podania podajemy organizmowi jego własne komórki macierzyste wyseparowane z krwi. One się odradzają - dodaje Czyżewska.

Do tej pory na oddziale dokonano 23 przeszczepień. Szpital miejski jest jedyną lecznicą w regionie, która dokonuje przeszczepów komórek macierzystych u osób dorosłych.

- Odbywają się one na dwóch wydzielonych łóżkach na oddziele. To odrębne strefa o specjalnym poziomie czystości - wyjaśnia Krystyna Zaleska dyrektor szpitala miejskiego. - Cała procedura to prawie miesiąc, w obecnych warunkach możemy miesięcznie leczyć dwóch pacjentów. Po rozbudowie przybędzie nam 10 łóżek.

W ciągu kilku dni rozpisany zostanie przetarg na separator. Powinien on trafić na oddział najpóźniej do końca roku.

 

Materiał partnera (A.A.)

(J.P)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%