Zamknij

Organizacja i przechowywanie narzędzi - jak to zrobić?

12:38, 03.12.2020 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 12:38, 03.12.2020

Narzędzia są podstawą wyposażenia każdego warsztatu i nie ma na świecie majsterkowicza, który by z jakichś narzędzi nie korzystał. Choć każdy majster będzie potrzebował innych przyrządów, bo i różne prace wymagają różnych przyborów, to każdy jeden majsterkowicz musi w jakiś sposób zorganizować swoje narzędzia. Bo nie wystarczy tylko, że się w nie zaopatrzyć, o nie! Potrzeba również, by ułożył je, posegregował i znalazła sposób na przechowywanie ich w czasie, kiedy nie są mu potrzebne. Nie można ot tak rzucać wszystkiego na blat czy na półkę. Wiadomo, że odłożenie młotka czy śrubokrętu na bok w trakcie pracy nie jest niczym złym, jednak kończąc majsterkowanie na dany dzień albo pracę nad danym projektem majsterkowicz powinien wyczyścić i odłożyć na miejsce wszystkie wykorzystywane narzędzia. I to nie tylko po to, by zachować porządek - taka dbałość to róœnież ważny element konserwacji samych narzędzi, które odpowiednio przechowywane mogą służyć o wiele dłużej.

Istnieje wiele metod przechowywania narzędzi. O ile czyszczenie jest proste - należy usunąć zabrudzenia, ewentualnie pomóc sobie wodą z mydłem (i koniecznie osuszyć) lub odpowiednim rozpuszczalnikiem, może usunąć zalegające wióry lub opiłki - o tyle problem przechowywania narzędzi można rozwiązać na wiele różnych sposobów. Zależnie od tego jakie to narzędzia i jak często ich używasz, możesz chcieć składować je w różny sposób.

Najbardziej podstawowym i jednym z najpopularniejszych sposobów jest przechowywanie narzędzi w specjalnie do tego zaprojektowanych skrzynkach narzędziowych. taka skrzynka znajdzie się w praktycznie każdym domu, nawet takim, w którym nikt na co dzień nie majsterkuje, a jedynie raz na jakiś czas trzeba dokręcić śrubkę albo przybić gwoździe. Zaletą skrzynki narzędziowej jest jej poręczność i kompaktowość - można ją łatwo schować do szafy, a jednocześnie mieści w sobie wiele różnych narzędzi. Niestety aby wyjąć ze skrzynki odpowiednie narzędzie często trzeba rozpakować całą skrzynkę. Ta niedogodność sprawia, że wielu majsterkowiczów decyduje się na bardziej komfortowe, choć nieco większe rozwiązania.

Wśród ludzi pracujących przy stole warsztatowym niesłabnącą popularnością cieszy się ścianka na narzędzia. To specjalna płyta, na której za pomocą systemu haczyków, zawieszek czy mini półeczek można ułożyć narzędzia - trochę jak wiwisekcja skrzynki narzędziowej, ale w pionie. Niewątpliwą zaletą ścianki narzędziowej jest fakt, że wszystkie narzędzia są pod ręką i można łatwo po nie sięgnąć. Z drugiej strony tablica nie zajmuje powierzchni w pracowni czy warsztacie - wszystko przymocowane jest do ściany, która, gdyby nie owa tablica, byłaby przestrzenią niezagospodarowaną.

Z kolei majsterkowicze pracujący z samochodami albo innymi dużymi obiektami często wykorzystują w swojej pracy gabloty narzędziowe. To większy odpowiednik skrzynki narzędziowej. Gabloty bardzo często mają kółka, dzięki czemu można łatwo przesuwać je po warsztacie. Z kolei system blokowanych szuflad pozwala rozłożyć sobie odpowiednie narzędzia, by mieć je pod ręką, a nie szukać ich w stercie innych.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%