Zamknij

Jaka jest symbolika Wielkanocy - co i w jakich krajach symbolizuje te święta

09:08, 26.03.2019 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 09:09, 26.03.2019
Skomentuj

W kwestii Wielkanocy symbole wydają się bardzo oczywiste - niemal każdy kojarzy te święta z jajkami, kurczaczkami czy barankami. Często nie zdajemy sobie jednak sprawy z tego, czemu akurat taka, a nie inna symbolika Wielkanocy jest obecna w naszej kulturze. Jak wygląda Wielkanoc na świecie i związane z nią symbole i wielkanocne dekoracje?

Pisanki kolorowe i czerwone

Malowanie jajek to zwyczaj bardzo wyraźnie zakorzeniony w symbolice Wielkanocy. Oczywiście nie bez powodu. Jajka uważane są za symbol nowego życia, co nawiązuje do samego znaczenia tych świąt – zwycięstwa życia nad śmiercią. Nie zawsze jednak w koszyczkach wielkanocnych goszczą kolorowe pisanki. Na Cyprze, zgodnie z tradycją, pisanki są malowane tylko i wyłącznie na czerwono. Ma to nawiązywać to przelanej na krzyżu krwi Chrystusa. Duży wybór koszyczków wielkanocnych na pisanki dostępny jest w sklepie GoDan Party.

Hiszpańskie szaty pokutne

Wielki Tydzień obchodzony jest szczególnie uroczyście na terenie Hiszpanii. W tym kraju dni poprzedzające Wielkanoc są ważniejsze od samej niedzieli czy poniedziałku. Podczas Wielkiego Tygodnia na ulicach hiszpańskich miasteczek, a w szczególności Sewilli, rozgrywane są przedstawienia o tematyce pasyjnej. Co więcej, w Wielki Piątek odbywają się uroczyste drogi krzyżowe oraz pochody zakonników w charakterystycznych szatach ze spiczastymi kapturami – są one kojarzone z tym krajem i rozpoznawalne. Wpisują się już bardzo wyraźnie w symbolikę Wielkanocy. W kwestii Wielkanocy na świecie bez wątpienia nie można pominąć właśnie Hiszpanii, dla której te święta są wyjątkowe.

Wielkanocne dekoracje i norweskie pomarańcze

Choć w Norwegii Wielkanoc spędza się raczej aktywnie i na sportowo, w tym kraju bez wątpienia nie może zabraknąć typowych wielkanocnych dekoracji baranków, kurczaczków czy zajączków. Mimo to, według Norwegów, w prawdziwą symbolikę Wielkanocy wpisują się owoce pomarańczy. Może się to wydawać nieco dziwne, zważywszy na to, że w Polsce ten owoc bardziej kojarzy się z Bożym Narodzeniem. U Norwegów prawdopodobnie kult tegoż właśnie owocu wiąże się ze skojarzeniem ze słońcem, a zatem początkiem wiosny po bardzo długiej i ciemnej zimie.

Węgierskie perfumy i pieniądze

Nie tylko w Polsce w poniedziałek wielkanocny jest tradycja wzajemnego oblewania się. Jest to kultywowane również na Węgrzech, z tą różnicą, że zamiast wody ludzie polewają się wzajemnie perfumami bądź obdarowują się niewielkimi sumami pieniędzmi – oba zwyczaje to przesąd, który ma zapewnić pomyślność i przychylność losu przez kolejny rok aż do następnych świąt.

Zajączek jak św. Mikołaj, polowanie na jajka

Jeśli chodzi o tradycyjną Wielkanoc na świecie, w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych zajączek to nie tylko element wpisujący się w symbolikę Wielkanocy, ale również postać pełniąca podobną rolę co święty Mikołaj podczas Bożego Narodzenia. Zajączek może przynosić większe bądź mniejsze upominki, a z całkowitą pewnością przynosi czekoladowe jajka, które w poranek wielkanocny dzieci odnajdują i zbierają do koszyczków.

Symbolika Wielkanocy w Polsce

W kwestii Wielkanocy symbole tego święta w Polsce są bardzo głęboko zakorzenione w religijnym obrządku, jak i ludowej tradycji. To, co wkładamy do koszyczków wielkanocnych jest bardzo istotne. Jak to już było wspomniane, jajka i kurczaczki są symbolem nowego życia. Baranek według Starego Testamentu kojarzony jest z ofiarą całopalną składaną Bogu na ołtarzach, zgodnie z Nowym Testamentem odnosi się do zwycięstwa Chrystusa nad śmiercią. Chleb, oprócz ustalenia samej Eucharystii, jest symbolem życia i dostatku, sól natomiast to symbol gościnności, a także talizman posiadający moc odstraszania zła. Wszechobecne zajączki to z kolei symbol przyrody, która po zimie budzi się do życia. W koszyczkach wielkanocnych pojawia się również chrzan – symbol krzepy oraz siły. Podobne symbole królują wśród dekoracji na Wielkanoc. Dekoracje, które ozdabiają nasze domy, mają związek ze świętem, które obchodzimy. Dekoracje wielkanocne znaleźć można w sklepie GoDan Party.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%