Zamknij

Pyszne zawody

11:21, 23.10.2018 Materiał Partnera Aktualizacja: 11:22, 23.10.2018

Zawody, które łączą przyjemne z pożytecznym. Pasja, a w dodatku zarabianie pieniędzy – to marzenie wielu z nas. Niestety, nie każdy może sobie na takie coś pozwolić. Zawody dla osób związanych z kuchnią nie tylko zapewniają smaczne przyjemności, ale także zadowalające dochody. Jeżeli lubisz eksperymentować w kuchni, łączyć smaki, jeść, a co najważniejsze – przyrządzać posiłki, pomyśl o kulinarnej ścieżce zawodowej.

Zostań kucharzem

Osoba, która przygotowuje posiłki według zasad sztuki kulinarnej. Możliwości zatrudnienia są bardzo szerokie. Kucharz może pracować w: restauracjach, barach, jadłodajniach, firmach cateringowych oraz hotelowych restauracjach. Ten zawód powinien być wykonywany przez osobę, od której wymaga się stałego skoncentrowania na tym, co robi. Ponadto, osoba ta powinna być wytrzymała i silna fizycznie – praca w przeważającej mierze jest stojąca, a warunki pracy odbywają się w wysokich temperaturach. Każdy, kto wykazuje zainteresowanie kuchnią i przygotowywaniem posiłków może zostać kucharzem. Aby uzyskać uprawnienia do wykonywania tego zawodu konieczne jest ukończenie szkoły zawodowej o takim profilu lub technikum gastronomicznego. Ponadto, wiele szkół oferuje dodatkowe kursy z zakresu gastronomii. Osoby, chcące uzyskać wyższe wykształcenie z takiego kierunku mogą udać się na turystykę i hotelarstwo, a tam – wybrać odpowiednią specjalizację, np. obsługę gastronomii. Jeśli chodzi o zarobki, przeciętny pracownik zarabia ok. 1 700 zł netto. Najlepsze wynagrodzenia otrzymuje się w województwach: mazowieckim, małopolskim oraz pomorskim. Należy wziąć pod uwagę fakt, że kucharze z dużym, wieloletnim doświadczeniem, pracujący w wielkich miastach i renomowanych restauracjach mogą zarabiać nawet 5100 brutto.

Najsłodszy zawód świata

Cukiernik to osoba zajmująca się wypiekaniem ciast, ciasteczek oraz innych deserów. Zatrudnienia może szukać w cukierniach, restauracjach, punktach cukierniczych. Jest w stanie prowadzić także własną działalność gospodarczą. Cechą dobrego cukiernika na pewno jest poczucie estetyki. Jego produkt musi być nie tylko smaczny, ale również powinien dobrze prezentować się wizualnie. Inną ważną umiejętnością, jaką powinien się odznaczać jest zdolność manualna. To, w jaki sposób udekoruje tort lub ciasto ma ogromne znaczenie i w konsekwencji wpływa na to, czy jego produkt zostanie zakupiony, czy też nie. Wykształcenie niezbędne do wykonywania tego zawodu można zdobyć w szkole zawodowej lub technikum. To, ile zarabia cukiernik uzależnione jest od miejsca zatrudnienia (mniejsza miejscowość czy duże miasto), jak również od stopnia zawodowego. Według badań średnie zarobki cukiernika wynoszą ok. 1 560 zł netto. Najwięcej zarabiają osoby pracujące w Warszawie, Nowym Sączu i Sopocie.

Dietetyk

Zawód opierający się na doborze odpowiedniej diety do danego pacjenta. Osoba wykonująca ten zawód układa jadłospis przystosowany do konkretnego pacjenta w taki sposób, aby pomóc mu wyleczyć się z choroby, czy też pozbyć się zbędnych kilogramów.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%