Zamknij

Dalia – najważniejsze informacje o roślinie, jak uprawiać dalię

14:37, 22.06.2022 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 14:37, 22.06.2022

Dalia dekoracyjna to roślina, która może stać się jedną z najbardziej efektownych ozdób naszego ogrodu. Co powinniśmy wiedzieć zanim kupimy nasiona dalii? Jakie wymagania dotyczące gleby i stanowiska posiada ta roślina? Jak wybrać pełnowartościowe nasiona dalii?

Dalia – podstawowe informacje

Dalia (nazywana również georginią) jest to roślina, która wywodzi się z Ameryki Środkowej. Jest ona zaliczana do rodziny astrowatych. Dalie uprawiane są ze względu na przepiękne, różnokolorowe kwiaty, która są zebrane w koszyczki osiągające średnicę do 25 centymetrów. Roślina posiada grube, rozgałęzione łodygi i pierzaste liście. Wyróżniamy 15 odmian dalii. W zależności od odmiany roślina ta może osiągać od 20 do nawet 150 centymetrów wysokości. Jako, że georginie wywodzą się z regionów o bardzo ciepłym klimacie, zazwyczaj nie są w stanie przetrwać silnych mrozów. Z tego względu w Polsce uprawia się je jako rośliny jednoroczne. Kwiaty dalii kwitną latem i jesienią. Wielu ogrodników decyduje się sadzić dalie na rabatach jednogatunkowych. Niskie odmiany sprawdzają się także na kwietniki i obwódki rabat. Ze względu na bardzo dekoracyjny wygląd, dalie wykorzystywane są przez florystów jako kwiaty cięte (można z nich tworzyć eleganckie bukiety).

Uprawa dalii w ogrodzie – porady dla początkujących ogrodników

Dalia to współcześnie jeden z najpopularniejszych kwiatów w polskich ogrodach. Niektóre odmiany nadają się również do posadzenia na balkonie.

Jeżeli planujemy posadzić dalię dekoracyjną w ogrodzie, koniecznie zapoznajmy się z oczekiwanym rozmiarem tej rośliny (informacje takie znajdziemy na etykiecie nasion dalii). Jest to bardzo ważne, gdyż georginia może się bardzo intensywnie rozrastać. Wybierając odmiany największe, musimy zarezerwować dla nich odpowiednio dużo miejsca.

Odpowiednie stanowisko dla dalii musi być dobrze nasłonecznione (duża ilość słońca sprawia, że roślina intensywniej kwitnie) i osłonięte od wiatru. Dodatkowo powinno być odchwaszczone (usuwanie chwastów jest szczególnie ważne w początkowym okresie wzrostu rośliny).

Dla dalii dobrze jest zarezerwować glebę żyzną, przepuszczalną, niezbyt ciężką i średnio wilgotną. Jednym z ważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych w przypadku tej rośliny jest regularne podlewania (zbyt mała ilość wody sprawia, że dalie słabo kwitną i usychają).

Dalia jest rośliną potrzebującą nawożenia. Najbardziej odpowiednie będą dla niej nawozy zawierające potas i fosfor. Nawożenie jest zabiegiem priorytetowym, gdy roślina zawiązuje pąki i kwiatostany.

Gdy zależy nam na bardzo obfitym kwitnieniu, musimy pamiętać o regularnym usuwaniu przekwitłych kwiatostanów. W przypadku, gdy chcemy, żeby nasza dalia zachowała zwarty pokrój, musimy ją przycinać.

Dalia nie jest rośliną odporną na mróz. Jeżeli chcemy, żeby zdobiła nasz ogród przez kilka sezonów, musimy pamiętać o wykopaniu jej późną jesienią i przeniesieniu do pomieszczenia.

Nasiona dalii – czym się kierować przy ich zakupie?

Dalia jest rośliną, którą można uprawiać z nasion. Musimy pamiętać, że wybór odpowiednich nasion ma ogromne znaczenie. Tak naprawdę tylko nasiona pochodzące od sprawdzonych producentów, pozyskiwane z ekologicznych upraw dają nam gwarancję, że roślina będzie zdrowa i dorodna. Doświadczeni ogrodnicy przestrzegają przed zakupem nasiona na wagę (choć są one tańsze, ich jakość pozostawia wiele do życzenia), a także przed długim ich przechowywaniem. Pamiętajmy, że nasiona dalii mają dobrą zdolność kiełkowania jedynie przez pewien czas.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%