Zamknij

Likwidacja WIBOR? Co dalej z kredytami hipotecznymi?

00:00, 02.05.2022 artykuł sponsorowany

Liczne turbulencje związane z inflacją oraz wysokość rat kredytowych stały się przedmiotem rządowych dyskusji. Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział szeroki plan wsparcia kredytobiorców w obecnej trudnej sytuacji, którzy zmagają z szalejącymi podwyżkami. To co warto zauważyć, to rzekome usunięcie wskaźnika WIBOR oraz wakacje kredytowe. Zdaniem szefa resortu rozwoju likwidacja wskaźnika WIBOR ma przynieść odczuwalne obniżenie oprocentowania. Jak może to wyglądać naprawdę?

Czym jest WIBOR?

Wibor jest to wysokość oprocentowania pożyczek na polskim rynku finansowym, który wyliczany jest ze średniej ilości oprocentowania podawanych przez największe banki działające na terenie Polski. Wibor można powiązać przede wszystkim z umowami kredytowymi na cele hipoteczne, decyduje on o tym, jak dokładnie zostaną obliczone odsetki w umowach kredytobiorców, a co za tym idzie - wysokość miesięcznej raty. Niestety, im wyższym WIBOR, tym większa rata. Kredytobiorcy więc mają do czynienia z ogromnym utrudnieniem w spłatach swojego zobowiązania. 

Likwidacja WIBOR przyniesie realne korzyści?

Klientów borykających się z WIBOREM jest ponad 2 miliony, co powoduje bardzo poważny problem społeczny, jak twierdzi dr Sebastian Frejowski. W opozycji do głosów sektora bankowego, iż WIBOR jest instrumentem poprawnym, o tyle deklaracja Premiera Mateusza Morawieckiego o likwidacji tego wskaźnika wskazuje jedynie na słuszność argumentacji podjętej przez dr Sebastiana Frejowskiego, który rewolucyjnie podchodząc do tejże kwestii - podjął się zagadnienia pozwów przeciwko bankom opierającym swoje produkty hipoteczne na stawce referencyjnej WIBOR. 

Jakie konsekwencje przyniesie likwidacja WIBOR-u?

Nie możemy dokładnie określić, jakie konsekwencje będzie niosło za sobą wygaśnięcie WIBOR-u od 1 stycznia 2023r., bowiem na ten moment perspektywa ta zdaje się być istotnie egzotyczna. Oznacza to, iż wskaźnik WIBOR winien zostać zastąpiony innym wskaźnikiem, do czego może dojść nawet bez konsultacji z Klientem, tak jak miało to miejsce w przypadku zmiany wskaźnika referencyjnego umów frankowych z LIBOR na SARON. WIBOR jest wskaźnikiem ustalanym sztucznie, oderwanym od realiów rynku finansowego w Polsce,  służącym tylko i wyłącznie bankom. Zapowiedź Premiera oczywiście daje pewnego rodzaju nadzieję na pewien krok do przodu w przedmiocie problemu Kredytobiorców, ale nie można na ten moment określić bardziej szczegółowo tej zmiany. 

WIBOR - Frankowicze nie powinni korzystać z ugód!

Doniesienia dotyczące zawirowań związanych ze wskaźnikiem WIBOR winny dać do myślenia Frankowiczom, którzy jeszcze zastanawiają się nad zawarcie ugody z bankiem. Małą ilość kredytobiorców stać na kredyt ze stopą zmienną, nie wspominając już nawet o stopie stałej. Biorąc pod uwagę zagrożenie płynące z zawarcia ugody w postaci szansy na wyższe raty niż w przypadku kredytu frankowego przez wzrost stóp procentowych, Kancelaria Frejowski CHF zaleca Frankowiczom walkę o swoje pieniądze w sądzie! Orzecznictwo jest tak pozytywne, jak nigdy dotąd.

Skontaktuj się z Kancelarią Frejowski CHF - dowiedz się więcej na temat możliwości dochodzenia swoich roszczeń!

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%