Zamknij

Doreta - Jak Działa? Kiedy się stosuje?

08:17, 20.01.2022 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 08:18, 20.01.2022

Niektóre schorzenia objawiają się uporczywymi dolegliwościami bólowymi, co wymaga zastosowania silnego leku przynoszącego ulgę pacjentowi. W onkologii i neurologii stosuje się bardzo często preparat Doreta, który wpływa na pracę układu nerwowego. Pomimo tego, że skutecznie redukuje ból, to niestety trzeba liczyć się z możliwością wystąpienia działania narkotycznego. Lek jest wydawany wyłącznie na receptę i musi być przyjmowany pod nadzorem lekarza. Substancje czynne znajdujące się w preparacie wykazują działanie zbliżone do morfiny, dlatego łatwo się od niego uzależnić. Przed rozpoczęciem kuracji konieczne jest wykluczenie przeciwwskazań do stosowania leku Doreta.

W jakim celu stosuje się lek Doreta i jaki jest jego mechanizm działania?

Doreta jest lekiem o silnym działaniu przeciwbólowym, dlatego znalazł zastosowanie między innymi u pacjentów onkologicznych i neurologicznych, w przypadku których zażywanie zwykłych środków nie przynosi ukojenia. Wskazaniami do stosowania leku są dolegliwości bólowe o nasileniu zarówno umiarkowanym, jak i dużym. Za uśmierzanie bólu odpowiadają dwie substancje czynne: paracetamol i tramadol. Paracetamol to popularny składnik wielu preparatów, które można kupić bezproblemowo w każdej aptece, nawet w dyskontach spożywczych. Jest on wydawany bez recepty. W leku Doreta znajduje się też tramadol, czyli substancja opioidowa, która oddziałuje na układ nerwowy. Wydaje się go tylko z przepisu lekarza. Doreta działa także przeciwkaszlowo, wchłania się szybko i niemalże całkowicie. Możliwe jest przyjmowanie go o dowolnej porze dnia, bo spożyty pokarm nie wpływa w żaden sposób na wchłanialność substancji czynnych. Lek Doreta może być stosowany zarówno przez dorosłych, jak i dzieci poniżej dwunastego roku życia. Dawkę dostosowuje się do stopnia nasilenia dolegliwości bólowych. Kurację zawsze rozpoczyna się od jak najmniejszej dawki ze względu na działanie zbliżone do morfiny, narkotyczne w większych stężeniach.

Jakie są przeciwwskazania do stosowania leku Doreta i czy mogą wystąpić skutki uboczne?

Lek Doreta stosuje się u pacjentów, u których konieczne jest zastosowanie środka o silnym działaniu przeciwbólowym. Nie może być jednak podawany w przypadku zatrucia alkoholem i lekami. Przeciwwskazaniami do zażywania leku Doreta są także: leczenie inhibitorami monoaminooksydazy, przyjmowanie opioidów/leków psychotropowych, ciężkie zaburzenia czynności wątroby, nieustabilizowana padaczka. Leku nie należy stosować przy ciężkich zaburzeniach układu oddechowego i czynności nerek. Jako że preparat Doreta ma działanie zbliżone do morfiny, to istnienie ryzyka rozwoju tolerancji, psychicznego i fizycznego uzależnienia. Dotyczy to jednak pacjentów przyjmujących lek długotrwałe. Kluczowe jest to, aby leczenie było ściśle nadzorowane przez lekarza i trwało jak najkrócej. Częstymi działaniami niepożądanymi stosowania lek Doreta są wymioty, bóle brzucha, zaburzenia trawienia, uczucie suchości w ustach, bóle głowy, drżenie ciała, dezorientacja, zaburzenia snu, wahania nastroju, nadmierna potliwość, świąd skóry.

Artykuł powstał dzięki współpracy Medyk Online i Holter Help

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%