Zamknij

Co warto wiedzieć przed operacją zaćmy?

14:45, 04.01.2022 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 14:45, 04.01.2022

Co warto wiedzieć przed operacją zaćmy? Zaćma, zwana także kataraktą, to powszechna w Polsce choroba polegająca na postępującym zmętnieniu soczewki oka. Najczęściej występująca odmiana tego schorzenia to zaćma starcza. Choć jest ono bezbolesne, to przyczynia się do istotnego pogorszenia się jakości życia pacjenta. Jak ją leczyć? Czy operacja zaćmy jest niezbędna? Wyjaśniamy.

Katarakta jest chorobą podstępną. Przez długi czas jej objawy są niemal niezauważalne i wiele osób zgłasza się do lekarza w już zaawansowanym jej stadium. Jak wykryć zaćmę? 

Otóż najczęściej objawia się ona nieostrym widzeniem, problemami z postrzeganiem kontrastów i kolorów, podwójnym widzeniem w jednym oku czy rozszczepianie światła. Jak wyleczyć zaćmę?

Sposoby leczenia zaćmy

Istnieją dwie drogi pozbycia się zaćmy - farmakologiczna i operacyjna. Pierwsza z nich jest, mówiąc zupełnie wprost, nieskuteczna. Leczenie zaćmy środkami farmakologicznymi lub ziołami może w najlepszym wypadku spowolnić rozwój choroby.

Nie zatrzymamy jednak jej całkowicie, nie mówiąc o odwróceniu skutków, czyli problemów ze wzrokiem. Jedyną skuteczną metodą wyleczenia katarakty jest operacja zaćmy, najczęściej metodą fakoemulsyfikacji, czyli wszczepienie soczewki zwijalnej. Inną popularną metoda jest laserowe usunięcie zaćmy.

Operacja zaćmy, jak przebiega?

Bez względu na metodę i sposób operacji, każdy taki zabieg wykonywany jest w trybie ambulatoryjnym. Co to oznacza? Wystarczą zaledwie 3 godziny, by po operacji pacjentów mógł opuścić klinikę i udać się na rekonwalescencję do domu. Zanim jednak do tego dojdzie, musi stawić się w niej o określonej wcześniej godzinie.

Przygotowanie pacjenta do operacji usunięcia zaćmy odbywa się w specjalnie do tego przygotowanej sali przedoperacyjnej. Gdy zajmie miejsce na swoim łóżku, przyjmuje właściwe leki miejscowe oraz ogólne. Środki te są niezbędne, aby operacja przebiegła w sposób bezpieczny. A co ze znieczuleniem? Najczęściej podaje się je w formie kroplówki. W wyjątkowych sytuacjach stosuje się znieczulenie ogólne.

Po przetransportowaniu pacjenta na salę operacyjną, rozpoczyna się zabieg. Cała operacja usunięcia zaćmy zajmuje zaledwie 20 minut. Po wszystkim pacjent wraca na swoją salę, gdzie odpoczywa po zabiegu. Po upływie wspomnianych 3 godzin, następuje kontrola lekarska. Gdy stan oczu nie budzi żadnych zastrzeżeń, pacjent wypisywany jest do domu. Więcej na ten temat można przeczytać na stronie https://zacma-nfz.pl/operacja-zacmy-na-czym-polega/.

Jak szukać dobrej kliniki do operacji zaćmy

Niestety, na operację w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia trzeba czekać nawet kilka miesięcy. Taka sytuacja sprawia, że pacjent musi dalej funkcjonować z objawami zaćmy, co jest dalece niekomfortowe. Rozwiązaniem jest operacja zaćmy w Czechach w ramach NFZ. W Polsce działa bardzo wiele firm, które oferują tego typu zabiegi, np. https://zacma-nfz.pl/ czy https://leczsiezagranica.pl/.

Jest to o tyle korzystne, że na zabieg czeka się zaledwie kilkanaście dni, a czasem nawet krócej, a pacjent jest prowadzony przez cały proces przez personel w Polsce. Jedną klinik oferujących takie usługi jest Provisus, który działa na rynku już od kilku lat, z powodzeniem lecząc pacjentów z całej Polski.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%