Zamknij
REKLAMA

Jak żywić szczeniaka?

09:25, 24.09.2021 | materiały partnera

Żywienie szczeniaka

Dla każdego, kto zdecyduje się na przygarniecie szczeniaka jedną z najważniejszych kwestii jest odpowiednie zaplanowanie diety. Jest to o tyle istotne, że karma którą karmione są szczeniaki bardzo różni się od pokarmy dorosłych psów. Bardzo ważne jest, aby dieta psa była odpowiednio zbilansowana, szczególnie dieta dla szczeniaków. Odpowiednie odżywianie jest niezbędne, aby młody psiak mógł prawidłowo się rozwijać.

Karmienie szczeniaka – podstawowe wiadomości

Podstawowym elementem jest zapewnienie karmy, która zapewni odpowiednią ilość kalorii. Szczeniaki potrzebują znacznie więcej energii niż dorosłe psy. Energiczny szczeniak na zabawie spala jej bardzo dużo, dlatego ważne jest, aby karma była odpowiednio zbilansowana. Powinna zapewnić mu składniki odżywcze i witaminy potrzebne do prawidłowego rozwoju. Np. szczeniaki wymagają większej ilości białka niż psy dorosłe. Dlatego gdy zabierzemy szczeniakowi mleko matki, musimy to zbilansować.

Karmienie szczeniaka to duża odpowiedzialność, powinniśmy zapewnić mu pokarm ze składników odżywczych najwyższej jakości. Z karmy należy wykluczyć elementy, które mogą obciążać układ trawienny. Warto zauważyć, że psy ras małych mają inny skład karmy i inne potrzeby niż psy ras miniaturowych i inne niż psy ras dużych. Odpowiednio skomponowana dieta do żywienia szczeniąt powinna zapewnić prawidłowy wzrost. Ważnym elementem są dodatki, które poprawią wygląd sierści.

Jak karmić szczeniaka?

Ważnym elementem jest podawanie karmy o regularnych godzinach. Jest to istotne ze względu na prace układu pokarmowego. Żywienie szczeniąt jak i psów dorosłych powinno odbywać się w jednym stałym miejscu. Pies powinien mieć jedną swoją stałą miskę.

Podczas dorastania pies powinien jeść kilka razy dziennie. Dobrym sposobem będzie podzielenie dziennej porcji na mniejsze i podawanie jej w odstępach czasowych. Oczywiście wielkość porcji będzie zależna od wielkości naszego szczeniaka.

Przesada zawsze jest zła. Nie inaczej jest z karmą. Nie powinniśmy przekarmiać młodych psów. Jeżeli mamy problemy z utrzymaniem odpowiedniej ilości karmy, to warto jest korzystać ze specjalnych miarek. Dzięki temu zadbamy o odpowiednie proporcje. Pamiętajmy, że zbyt duża ilość karmy może doprowadzić do poważnych chorób układu kostnego. Więcej informacji znajdziecie na stronie https://piesotto.pl/blog/jedzenie-dla-szczeniaka/.

Ważnym elementem jest moment podania karmy. Młody szczeniak nie powinien jeść zarówno przed spacerem jak i bezpośrednio po nim. Rozmawiając lekarzem weterynarii usłyszymy, że mały szczeniak powinien jeść około godzinę przed aktywnością fizyczną lub godzinę po tej aktywności.

Na sam koniec powiem jeszcze, że odpowiednio dobrana karma nie potrzebuje dodatkowej suplementacji i dostarczy naszemu szczeniakowi wszystkich dostępnych składników odżywczych.

(materiały partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
0%