Zamknij

Ubezpieczenie licencji przewoźnika

12:09, 19.07.2021 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 14:21, 23.08.2021

Usługi transportowe są jednymi z tych, które w dzisiejszych czasach cieszą się naprawdę ogromnym zainteresowaniem ze strony klienta. Nic więc dziwnego, że powstaje coraz więcej firm, które starają się je świadczyć. Faktem jest jednak, że początku wcale nie muszą być dla nich łatwe i bezproblemowe. Zanim bowiem będą mogli swobodnie działać na rynku, będą musieli zaopatrzyć się w specjalną licencję. To na jej temat porozmawiamy w dzisiejszym wpisie. Powiemy też nieco więcej na temat jej powiązania z ubezpieczeniem ukierunkowanym właśnie na nią.

Kiedy przewoźnik uzyskuje licencję na prowadzenie swoich usług?

Licencja przewoźnika jest czymś, w co ten musi się zaopatrzyć jeszcze zanim rozpocznie swoją działalność przewozową. Czym ona tak właściwie jest? Oczywiście zezwoleniem na działanie na terytorium naszego kraju. Wydawane jest on przez odpowiedni urząd po spełnieniu jednego podstawowego warunku - posiadania środków umożliwiających przewoźnikowi pokrywanie ewentualnych roszczeń ze strony ich klientów. Choć tych może nie być wcale, przewoźnik musi być na nie gotowy. Słowem: musi być wypłacalny właśnie pod tym kątem.

Ile środków musi mieć przewoźnik, by móc pozyskać licencję na swoje działanie? Wszystko zależy od ilości pojazdów, jakimi dysponuje. Kształtuje się to następująco:

  • 9 tysięcy euro trzeba posiadać za pierwszy pojazd, który się posiada - jeśli ma się tylko jeden, dokładnie taka kwota wystarczy do uzyskania licencji;
  • 5 tysięcy euro należy dodać za każdy kolejny posiadany przez siebie pojazd.

Posiadanie odpowiednich środków na swoim koncie przedsiębiorca sam musi udowodnić przed stosownym urzędem.

Na czym polega ubezpieczenie tego typu licencji?

Urzędnicy wymagają od przewoźnika przedstawienia dowodów na posiadanie stosownych środków na pozyskanie licencji. ma on przy tym absolutną dowolność jeżeli chodzi o sposób na to. Okazuje się, że środków tych nie musi on posiadać na swoim koncie. Równie dobrze może wystąpić z ubezpieczeniem na dokładnie taką kwotę, która jest wymagana do podjęcia się przez niego działalności i pozyskania licencji.

Właśnie tak działa ubezpieczenie, ustalając łączną jego sumę na poziom wymagany do uzyskania licencji (albo też jej odnowienia). Umowa ubezpieczenia zawierana jest na okres, w którym przewoźnik nie będzie sam posiadał środków wymaganych od niego urzędowo. Zazwyczaj są to dwa lata, aczkolwiek niektórzy przedsiębiorcy to ubezpieczenie traktują jako jedyne zabezpieczenie, wcale nie starając się zgromadzić środków, które pozwoliłyby im na działanie bez niego.

Warto wiedzieć: ubezpieczenie licencji przewoźnika powinno być czymś zawieranym na okres, przez który nie będzie się posiadało funduszów na pokrycie własnej licencji. Należy bowiem pamiętać, że środki na pokrywanie ewentualnych roszczeń ze strony klientów trzeba posiadać przez cały okres świadczenia swoich usług, a nie tylko w momencie pozyskiwania licencji.

O czym pamiętać wybierając ubezpieczyciela?

Na rynku działa wiele firm proponujących ubezpieczenie licencji przewoźnika http://fullpolisa.pl/. Każda z nich proponuje "atrakcyjne warunki" tegoż właśnie ubezpieczenia i każda przedstawia się jako ta najlepsza i godna zaufania. O czym należy pamiętać przy wybieraniu którejś z nich? Poniżej przedstawiamy te rzeczy, które są tutaj najważniejsze.

  • Często można zakupić ubezpieczenie licencji i OCP u jednej firmy, tym samym oszczędzając sporo pieniędzy. Jeżeli więc planuje się dodatkowe zabezpieczenie przewożonych przez siebie towarów, warto to rozważyć.
  • Ubezpieczyciele ustalają stawki za ubezpieczenie indywidualnie, dlatego też warto zapoznać się z ofertą każdego z nich (albo co najmniej kilku). Nieocenioną pomocą może tu okazać się multiagencja, która natychmiast zaprezentuje oferty kilku różnych zakładów ubezpieczeń. Pozwoli przy tym je porównać i podjąć stosowną decyzję. Co ważne, multiagencja tego typu jest w stanie zaoferować znacznie lepsze warunki ubezpieczeń na bazie swojej własnej współpracy z konkretnymi ubezpieczycielami.
  • Koszt ubezpieczenia zawsze można negocjować - jako że zależy od wielu stricte indywidualnych czynników, warto próbować nieco go zredukować. Dobrze byłoby przy tym mieć pewne rozeznanie na rynku. To stwarza świetny grunt właśnie do negocjowania warunków takiego ubezpieczenia.
  • Nie warto nawiązywać współpracy z pierwszym ubezpieczycielem, który się skontaktuje - zawsze istotne jest to, aby poznać ofertę również jego konkurentów. Dopiero wtedy będzie się w stanie podjąć rozsądną decyzję.
  • Należy rozważyć okres ubezpieczenia zawczasu - to on w największej mierze definiuje warunki, na jakie będzie można później liczyć.

Podsumowanie

Ubezpieczenie licencji przewoźnika https://www.bonitas.com.pl/ocp-przewoznika-zainwestowac-czy-zrezygnowac/ jest czymś, co jest w stanie pozwolić mu na natychmiastowe rozpoczęcie swojej działalności - bez potrzeby czekania na zgromadzenie odpowiedniego budżetu i bez większych problemów związanych z jej pozyskaniem. Jeżeli chodzi właśnie o tego typu ubezpieczenie bardzo istotne jest nawiązanie współpracy z właściwą firmą ubezpieczeniową. Dzięki temu będzie się w stanie ubezpieczyć się

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%