Zamknij

Problemy ze snem? Zobacz, co zrobić

00:00, 04.06.2021 artykuł sponsorowany

Wiesz, czym jest melatonina? To substancja, którą produkuje szyszynka, gruczoł znajdujący się w środkowej części naszego mózgu. Melatonina odgrywa znaczącą rolę w zarządzaniu naszym dobowym rytmem. To dzięki niej wiemy, że w nocy mamy spać, a dzień spędzać aktywnie. Jej stężenie w organizmie zmienia się w zależności od pory dnia, zależna jest bowiem od natężenia światła dziennego. Emisja hormonu rozpoczyna się między 21:00 a 22:00, wraz z upływem nocy wzrasta, kulminacyjny punkt przypada między 2:00 a 4:00, po czym około 7:00 następuje zmniejszenie produkcji hormonu. Właśnie dlatego melatonina nazywana jest hormonem nocy.

Melatonina. Od czego zależy jej poziom?

Najwyższy poziom hormon ten osiąga między 4 a 10 rokiem życia, następnie w okresie pokwitania jego stężenie zaczyna opadać. Spadek produkcji melatoniny znacząco uwidacznia się około 55 roku życia. Stężenie hormonu jest najniższe u seniorów, co często skutkuje pogorszeniem się jakości ich snu.

Zaburzenia snu

Jeśli proces wytwarzania melatoniny zostaje zaburzony, dochodzi do rozregulowania dobowego rytmu. Nieprawidłowości pojawiają się w wyniku rozbieżności między naturalnym rytmem a tym, który narzuca nam współczesny styl życia. Praca na zmiany, nauka do późna, podróże ze zmianą stref czasowych – to tylko niektóre z czynników zaburzających nasz sen.

Zaburzenia snu mogą różnie się uwidaczniać. U niektórych problemem jest brak senności wieczorem, inni wybudzają się nocą, jeszcze inni wstają o świcie, nie mogąc dospać do późniejszej godziny. Osoby takie odczuwają ciągłe zmęczenie w ciągu dnia, są rozdrażnione, spada ich koncentracja i możliwość zapamiętywania różnych informacji.

 Wśród czynników, które powodują zaburzenia snu, możemy również wymienić:

  • Stres i silne emocje,
  • Hałas dobiegający z zewnątrz,
  • Chrapanie partnera,
  • Przyjmowane leki,
  • Podróże związane ze zmianą strefy czasowej.

Jeżeli cierpimy na problemy związane z zaburzeniami snu, nie musimy się męczyć. Warto sięgnąć po preparaty, które możemy kupić w aptekach. Lek Melatonina dostępny jest w różnych dawkach, które możemy dostosować do indywidualnego przypadku. Jest to bezpieczny środek nasenny, leczy zaburzenia rytmu snu, reguluje jego fazy i długość. Melatonina przenika szybko do naszego organizmu, uzupełniając jej poziom w organizmie. Hormon osiąga wysokie stężenie już po około pół godziny od zażycia. Preparat przyjmujemy zawsze przed snem.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%