Zamknij

Choroby współistniejące - co oznacza ten termin?

00:00, 26.04.2021 artykuł sponsorowany

Wiele słyszy się teraz o występowaniu chorób współistniejących. Dla szerokiego grona osób to nowy termin, który wiąże się wyłącznie z obecną sytuacją epidemiologiczną. Jednak problem wielochorobowości towarzyszy od dawna wielu pacjentom. Taka sytuacja to duże wyzwanie nie tylko dla ich organizmu, ale także dla systemu ochrony zdrowia. Dowiedz się, czym są choroby współistniejące.

Choroby współistniejące, czyli wielochorobowość, to jednoczesne występowanie u pacjenta dwóch lub więcej schorzeń. W wielu przypadkach jedno schorzenie wynika z drugiego, choć to nie zawsze jest ze sobą powiązane. Leczenie takich pacjentów to duże wyzwanie i wymaga holistycznego podejścia. Co więcej choroby współistniejące niosą również za sobą ryzyko częstszej hospitalizacji, interwencji specjalistów, opieki wielu lekarzy z różnych dziedzin medyny, a nawet... przedwczesnej śmierci.

Najczęstsze przyczyny występowania chorób współistniejących

Problem wielochorobowości jest coraz powszechniejszy. Szacuje się, że w przyszłości aż 98% pacjentów powyżej 65. roku życia będzie zmagać się z objawami kilku chorób jednocześnie. Najczęściej dotyka osoby z niskim statusem społeczno-ekonomicznym oraz osoby, które cierpią na przewlekłe zakażenia, zaburzenia metaboliczne i stany zapalne. Innymi czynnikami zwiększającymi ryzyko zachorowania na więcej niż jedno schorzenie jest podatność genetyczna, a także doświadczenie błędów medycznych – wyjaśnia ekspert z serwisu rankingubezpieczennazycie.pl.

Przykłady wielochorobowości

Wystąpienie kolejnego schorzenia wiąże się często z niedomaganiem innego narządu lub części ciała. Skutki niektórych chorób obejmują często całe ciało, np.:

  • problemom z sercem mogą towarzyszyć także nadwaga, cukrzyca, migotanie przedsionków, niedokrwistość, a także schorzenia tarczycy lub zaburzenia psychiczne,
  • z chorobami reumatologicznymi występują również zapalenie łuszczycowe stawów lub schorzenia w obrębie serca,
  • depresja wiąże się z migreną, bólami głowy, lękami a także reumatoidalnym zapaleniem stawów.

W przypadku wielochobowości niezwykle ważna jest holistyczna ocena stanu zdrowia, a nie koncentrowanie się wyłącznie na jednej chorobie.

Choroby współistniejące a ubezpieczenie na życie

Ubezpieczenie na życie to nic innego, jak rodzaj polisy, która ma na celu ochronę życia i zdrowia ludzkiego. Przed zawarciem umowy na ten produkt przeprowadzana jest ankieta medyczna, która ma pomóc ustalić ryzyko objęcia ochroną klienta.

Osoby z chorobami współistniejącymi mogą być objęte standardową polisą na życie i skorzystać z pomocy finansowej np. w przypadku utraty zdolności do pracy. Warto pamiętać, że pacjenci, którzy cierpią na wielochorobowość, są częściej hospitalizowani i bardziej narażeni na śmierć niż osoby z jednym schorzeniem. W związku z tym, ryzyko objęcia ich ochroną jest wyższe niż w przypadku pozostałych klientów, co przekłada się na wyższą składkę za ubezpieczenie.

Istnieje zagrożenie, że w przyszłości będziesz zmagać się chorobami współistniejącymi? Pomyśl o ubezpieczeniu od poważnego zachorowania, np. na cukrzycę, stwardnienie rozsiane lub nowotwór. Jeśli jesteś zainteresowany ochroną na wypadek konkretnej choroby, przed podpisaniem umowy koniecznie sprawdź OWU i listę chorób objętych ubezpieczeniem oraz wyłączeń od odpowiedzialności. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że wybrana polisa ochroni Cię wtedy, kiedy będziesz tego potrzebować.

Pamiętaj, że wielochorobowość nie jest powodem do rezygnacji z ubezpieczenia. Zabezpiecz siebie i swoich bliskich już dziś, aby nie martwić się o bezpieczeństwo finansowe w trudnej sytuacji.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%