Zamknij

Jak zarabiać na kontraktach CFD?

11:20, 14.12.2020 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 11:20, 14.12.2020

CFD (ang. Contracts for Difference) czyli kontrakty na różnicę kursową to stosunkowo nowe instrumenty finansowe. Popularność zdobyły raptem kilka lat temu. Konstrukcyjnie są na pierwszy rzut oka podobne do kontraktów futures. Handel CFD opiera się na kupnie lub sprzedaży danego kontraktu, a potem na sprzedaży lub odkupieniu tego kontraktu po bardziej korzystnej cenie.

Z czego wynika popularność CFD?

Z technicznego punktu widzenia, handel kontraktami CFD jest wyjątkowo prosty. Wystarczy otworzyć rachunek rzeczywisty u jednego z renomowanych brokerów tj. Saxo, którzy dają również możliwość handlu takimi instrumentami. Kontrakty CFD mogą być oparte o instrumenty notowane na rynku spot oraz na instrumentach z tzw. rynku terminowego. Poza bardzo szybkim dostępem do handlu, ogromną zaletą kontraktów CFD jest niewielka ilość kapitału wymagana przy otwieraniu pozycji. W praktyce może być nawet do stu razy niższa od nominalnej wartości samej pozycji.

Rodzaje kontraktów CFD

Jednymi z najbardziej popularnych kontraktów CFD na świecie są:

  • kontrakty na indeksy

Mogą być one oparte na rynku spot lub na rynku terminowym. Brokerzy dysponują z reguły bardzo zróżnicowaną ofertą takich kontraktów, przy czym do najpopularniejszych należą te oparte o jedne z najważniejszych indeksów, tj. frankfurcki DAX z amerykański S&P 500. Istnieje także możliwość spekulacji CFD na indeksy znacznie mniej popularnych giełd tj. włoska, szwedzka, polska, brazylijska, kanadyjska, rosyjska, indyjska i wiele innych. 

  • kontrakty na surowce

Wśród kontraktów CFD opartych na surowcach najważniejsze z nich to kontrakty na złoto, srebro oraz dwa rodzaje najpopularniejsze ropy naftowej ? amerykańską ropę z West Texas Intermediate oraz europejską ropę wydobywaną ze złóż podwodnych zlokalizowanych na Morzu Północnym. Instrumenty te są najczęściej oparte o ceny surowców na rynku terminowym na towarowych giełdach. Inne popularne kontrakty to CFD na nikiel, miedź, pallad, cynk, platynę, aluminium, a także na mleko, bawełnę, pszenicę, mleko, kakao, sok pomarańczowy, kawę czy cukier.

  • kontrakty na spółki

W przypadku takich instrumentów, oferta brokerów różni się znacząco zarówno pod względem szerokości, jak i kosztów transakcyjnych. Najpopularniejszymi kontraktami tego typu są CFD na akcje znanych światowych spółek takich jak Facebook, Apple, Microsoft, IBM czy też Coca-Cola. Często można też CFD na spółki należące do Dow Jones Industrial Average, w tym Chevron,  American Express, Boeing, Cisco, General Electric, Visa, Procter & Gamble, a także znany amerykański gigant Wal-Mart. 

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%