Zamknij

Hala produkcyjna i jej zabezpieczenie przed włamaniem

00:00, 27.07.2020 artykuł sponsorowany

Aby skutecznie zabezpieczyć halę produkcyjną przed włamaniem, nie wystarczy sam alarm oraz monitoring. Najlepszym rozwiązaniem będzie zintegrowany system zabezpieczeń, który zapewnia kompleksową ochronę. W dzisiejszym tekście przybliżamy jego zalety.

Czym jest zintegrowany system zabezpieczeń?

Zintegrowany system zabezpieczeń to sieć połączonych ze sobą urządzeń, których zadaniem jest zapewnienie kompleksowej ochrony budynku i mienia. Dlatego w jego skład wchodzą m.in. system alarmowy oraz monitoring, które obecnie są standardem w większości fabryk.

Podstawowy alarm w hali produkcyjnej to zestaw zawierający detektory ruchu i sygnalizator. Uzupełnia go monitoring, czyli tzw. telewizja przemysłowa. Do tego można włączyć oraz drzwi wyposażone w układ kontroli dostępu, które otwierają się tylko na kod lub klucz elektryczny. Często elementem szeroko pojętego systemu bezpieczeństwa w fabryce są także urządzenia pozwalające ewidencjować, kiedy pracownik przyszedł i wyszedł z pracy.

Konsultacje ze specjalistą

W przypadku większych hal produkcyjnych, zanim zamontujemy system bezpieczeństwa, dobrze jest skonsultować się ze specjalistą. Profesjonalna konsultacja powinna obejmować wyjaśnienie kwestii technicznych, pomoc w kompletowaniu urządzeń oraz przygotowanie projektu w oparciu o plany budynku. Np. jeśli fabryka jest duża, projektant może znaleźć oddzielne pomieszczenie, gdzie właściciel fabryki będzie mógł mieć centralę systemu monitorującego dla całego kompleksu. Chodzi o to, aby dopasować najbardziej optymalne rozmieszczenie urządzeń bezpieczeństwa.

Oczywiście spytajmy także o koszt zakupu i instalacji, tak aby zmieścić się w budżecie. Trzeba jednak mieć świadomość, że im więcej urządzeń, tym koszt będzie wyższy. Warto wiedzieć, że konsultacje odnośnie urządzeń systemów bezpieczeństwa oferują profesjonalne sklepy specjalizujące się w sprzedaży systemów alarmowych i urządzeń monitoringu.

Architektura budynku a systemy zabezpieczeń w fabryce

Projektowanie systemu zabezpieczeń zawsze uwzględnia kubaturę budynków, ilość wejść, drzwi, okien, dodatkowe pomieszczenia itd. Przydaje się to nie tylko do zaplanowania miejsc na instalację kamer i czujników, ale także do wyłapania słabych punktów, najbardziej narażonych na włamanie.

Newralgiczne miejsca to:

  • ogrodzenie, mury i otoczenie budynku, które można łatwo pokonać oraz brama wejściowa, którą łatwo sforsować,

  • drzwi bez zamków antywłamaniowych,

  • słabe oświetlenie placu, na którym umiejscowiona jest hala,

  • niezabezpieczona przed uszkodzeniem i przecięciem instalacja elektryczna budynku.

Poza wymienionymi elementami na ochronę przed włamaniem wpływ mają także ściany, stropy i okna. Okna w hali produkcyjnej dobrze jest wyposażyć w kraty, a ściany uzbroić. Słabymi punktami pod kątem bezpieczeństwa mogą być także zacienione kąty lub nieużywane pomieszczenia, dlatego warto je dodatkowo zabezpieczyć.

Systemy alarmowe, monitoring, automatykę bram znajdą Państwo w sklepie Montersi.pl specjalizujący się w sprzedaży kamer obrotowych IP: https://www.montersi.pl/kamery-obrotowe-ip

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%