Zamknij
REKLAMA

Wniosek o prawo jazdy. Zobacz, jak poprawnie wypełnić

11:39, 20.05.2020 | materiały partnera

Żmudne godziny nauki teorii i przepisów drogowych. Następnie trudny egzamin teoretyczny i stresujący egzamin praktyczny w samochodzie. Zanim jednak będziesz mógł podejść do egzaminów i zawalczyć o prawo jazdy, czekają na Ciebie formalności. Aby w ogóle rozpocząć kurs na prawo jazdy, trzeba m.in. przejść odpowiednie badania lekarskie potwierdzające nasz stan zdrowia. Dodatkowo należy także wypełnić i złożyć wniosek o wydanie prawa jazdy.

Gdzie złożyć wniosek o prawo jazdy? Kiedy to zrobić?

Wbrew pozorom, wniosek o wyrobienie prawa jazdy nie jest składany już po pomyślnym zdaniu państwowych egzaminów. Jest to formularz wypełniany i dostarczany jeszcze przed zapisaniem się na kurs szkoleniowy. Dlaczego? Obowiązkiem przyszłego kierowcy jest posiadanie aktualnego Profilu Kandydata na Kierowcę. Aby został on utworzony, należy wypełnić wniosek o prawo jazdy i dostarczyć do Wydziału Komunikacji. Nie ma ograniczenia czasowego – ważne, by zrobić to przed rozpoczęciem szkolenia. Proces tworzenia Profilu Kandydata na Kierowcę trwa 2 dni od momentu, kiedy złożysz wniosek o wyrobienie prawa jazdy. 

Wniosek o prawo jazdy nie musi być złożony do Wydziału Komunikacji osobiście. Szkoły jazdy czasami oferują możliwość załatwienia formalności za kursanta. Wówczas trzeba osobie odpowiedzialnej za dostarczenie wniosku wystawić odpowiednie pełnomocnictwo. Niestety, takie działanie i złożenie w naszym imieniu wniosku kosztuje dodatkowo 17 zł – tyle wynosi opłata skarbowa. 

Zobacz, skąd wziąć wzór i jak wypełnić wniosek o wyrobienie prawa jazdy

Sam wzór wniosku o prawo jazdy jest dostępny w każdym Wydziale Komunikacyjnym. Możesz więc udać się do tego przypisanego do Twojego adresu zameldowania i pobrać fizyczny egzemplarz. Istnieje również możliwość pobrania go ze strony obywatel.gov.pl – dostępny tam formularz jest zgodny z tymi obowiązującymi w Wydziałach Komunikacji. Wystarczy go wydrukować i dostarczyć do lokalnego urzędu z odpowiednimi dokumentami. To jest dodatkowy koszt zaraz po samym kupnie samochodu, obok takich wydatków jak ubezpieczenie OC samochodu czy też opłata rejestracyjna samochodu. Wniosek o wydanie prawa jazdy to nie wszystko, trzeba dołączyć także: 

  • dowód wpłaty za wydanie prawa jazdy i opłaty ewidencyjnej – 100,50 zł,

  • zaświadczenie lekarskie,

  • orzeczenie psychologa o zdolności do prowadzenia pojazdów,

  • aktualna i kolorowa fotografia w wymiarach 3,5 x 4,5 cm,

  • oświadczenie o zapoznaniu się z art. 233 KK. 

Jak wypełnić sam formularz? Jest on podzielony na sekcje oznaczone literami od A do I. Nie wszystkie wypełnia przyszły kursant. Jeśli składasz wniosek o wydanie prawa jazdy kategorii B, wypełnij: 

  • Część A – swoimi podstawowymi danymi, takimi jak imię, nazwisko czy numer PESEL,

  • Część C – zaznacz “wydanie prawa jazdy” oraz wybierz odpowiednią kategorię, czyli B,

  • Część F – jeżeli chcesz otrzymać dokument pocztą, tutaj musisz wypełnić odpowiednie pole i dołączyć dowód wpłaty,

  • Część G – należy zaznaczyć pola od 1) do 6).

Pozostałe części wniosku wypełnia urząd. Gdy już zdasz egzaminy, na wydanie prawa jazdy będziesz czekał około 14 dni.

(materiały partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
0%