Zamknij

Co powoduje migrenę? Jak złagodzić ból?

19:06, 06.05.2020 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 10:41, 07.05.2020

Chorzy na migrenę czy zmagający się z bólem z tyłu głowy często bezskutecznie szukają metod na poradzenie sobie z tą sytuacją. Jak pozbyć się bólu? A może trzeba zacząć od wyeliminowania przyczyn?
 

Czym różni się migrena od zwykłego bólu głowy?

Migrena występuje przez nawet połowę z każdego miesiąca i może utrzymywać się przez wiele miesięcy, a nawet lat. Zwykły ból głowy raczej wiąże się z konkretnymi przyczynami, czyli: pojawia się rzadko w związku z np. przemęczeniem, lub trwa przez parę tygodni, ale jednorazowo (np. po operacji).

Druga ważna różnica dotyczy objawów współwystępujących. Ból głowy występuje sam, podczas gdy migrena – z różnymi objawami towarzyszącymi. Należy do nich np. tzw. aura, czyli wrażliwość na zapachy czy światło, mdłości czy brak apetytu. W przeciwieństwie do zwykłego bólu z tyłu głowy czy w innym miejscu, objawy migreny mogą występować nawet przez kilka dni. Tymczasem ból głowy trwa od kilku minut do kilku godzin.

Różne rodzaje migreny

Międzynarodowa Klasyfikacja Bólów Głowy ICHD-3 wyróżnia kilka typów migreny, takich jak:

  • migrena powikłana,
  • migrena przewlekła,
  • migrena z aurą,
  • zespoły epizodyczne,
  • prawdopodobna migrena – czyli podejrzenie migreny, jednak bez niektórych charakterystycznych objawów.
     

Dla leczenia może mieć znaczenie odpowiednia diagnostyka, w tym poznanie rodzaju migreny, z jaką zmaga się pacjent.

Kolejne fazy migreny

Objawy różnią się u poszczególnych pacjentów, ale typowy atak migreny dzieli się na cztery fazy:

  • wstępnej prodromalnej,
  • aury migrenowej,
  • bólu głowy,
  • fazy ponapadowej.
     

W pierwszej fazie pojawiają się objawy psychologiczne.

Psychologiczne skutki i objawy migreny

Tym, co jest szczególnie trudne do zrozumienia dla bliskich osoby cierpiącej na migrenę jest to, że chodzi nie tylko o sam ból głowy, ale i o światłowstręt czy psychologiczne skutki i objawy migreny, z którymi zmaga się pacjent. Równolegle z nią mogą pojawiać się:

  • obniżony nastrój,
  • senność,
  • problemy z koncentracją,
  • nerwowość.

Takie osoby mogą więc gorzej radzić sobie na studiach czy w pracy i często opuszczać zajęcia, co nie zawsze będzie spotykało się z wyrozumiałością otoczenia.

Dlaczego pojawia się migrena lub ból z tyłu głowy?

Migrenę wywołują zaburzenia w skurczaniu i rozkurczaniu się naczyń krwionośnych w mózgu. Tak wygląda wyjaśnienie samego mechanizmu, ale nie tłumaczy on przyczyn, dla których niektórych wiele razy w miesiącu boli głowa, a innych nie. Chorzy często są w stanie sami określić, co wywołuje u nich migrenę

Niektórzy mają ją przed miesiączką, dla innych ma to związek z nadciśnieniem. Często chodzi o stres, płacz czy obniżony nastrój. Według niektórych teorii holistycznego leczenia objawy migreny to reakcja obronna organizmu osób, które w żaden inny sposób nie chronią się przed przeciążeniem emocjonalnym czy środowiskowym. Migrena niejako wymusza u nich wyłączenie się z życia i odpoczynek, któremu w innym wypadku by się nie poddały.

Migrena – domowe sposoby

Naturalne metody walki z migreną to po pierwsze ograniczenie bodźców wywołujących bóle głowy. Hamowanie objawów chorzy często wprowadzają intuicyjnie – np. przyciemniając okna lub unikając hałaśliwych pomieszczeń

Po drugie ryzyko wystąpienia migren ogólnie spada u osób zdrowych, które zdrowo się odżywiają, dużo śpią, nie palą i unikają alkoholu. Dalsze leczenie za pomocą środków farmakologicznych skupia się zarówno na prewencji, jak i na leczeniu objawów.

Inne sposoby na leczenie objawów migreny

Chorzy nierzadko unikają wizyt u lekarza, mając przekonanie, że i tak są skazani na ból głowy i nic im nie pomoże. Takie przeświadczenie bierze się często z faktu, że podczas pojedynczej wizyty lekarz źle dobrał lek. Nie ma jednego lekarstwa na migrenę, a skuteczność jest różna zależnie od rodzaju schorzenia i indywidualnych predyspozycji, dlatego nie należy się poddawać po pierwszej nieudanej próbie i warto szukać kolejnych metod terapii.

Bibliografia:

Prusiński, Leczenie migreny i innych bólów głowy, Termedia, 2010

Opracowanie zbiorowe, Społeczne Znaczenie Migreny, Zakład Analiz Ekonomicznych i Systemowych Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny, 2019

Rożniecki, A. Stępień, I. Domitrz, Leczenie migreny przewlekłej — zalecenia opracowane przez Grupę Ekspertów Polskiego Towarzystwa Bólów Głowy i Sekcji Badania Bólu Polskiego Towarzystwa Neurologicznego na podstawie międzynarodowych zaleceń i najnowszej literatury, Pol. Przegl. Neurol 2018;14(2):60-66.
 

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%