Zamknij

Opiekun osoby starszej za granicą - plusy i minusy zawodu

15:25, 26.03.2020 artykuł sponsorowany

Zawód opiekuna osoby starszej niesie za sobą wiele plusów i minusów, o których warto wiedzieć, przez podjęciem decyzji o wyjeździe. Odpowiednie przygotowanie się do pełnienia obowiązków może znacząco poprawić komfort psychiczny opiekunów już na miejscu. Na co należy się przygotować?

Minusy

Praca całodobowa

Opiekun pełni swoje obowiązki praktycznie przez całą dobę. Jest przy pacjencie od rana do wieczora, a później również przez noc. Wieczorem opiekun ma jedyny czas, w którym może porozmawiać z rodziną lub oddać się ulubionym rozrywkom. Niestety, praca opiekuna nie jest łatwa ani pod względem fizycznym, ani psychicznym.

Praca z dala od domu

To kolejny minus, który może okazać się bardzo uciążliwy dla opiekunów. Pracują oni za granicą, najczęściej w Niemczech. A to sprawia, że kontakt z rodziną nawiązują jedynie za pośrednictwem telefonu i internetu. Kontrakt, który podpisują opiekunowie, zazwyczaj trwa kilka miesięcy i w tym czasie przebywają oni za granicą.

Praca z człowiekiem

Choć nie jest to właściwie minus, praca z drugim człowiekiem, w tym wypadku chorym i w podeszłym wieku, ma swoje wyzwania. Podopieczni zmagają się z różnymi schorzeniami, czasem wpływającymi na zmiany nastroju i zachowania. Dodatkowo, to po stronie opiekuna leży odpowiedzialność zapewnienia podopiecznemu rozrywki i reagowania w sposób spokojny i zrównoważony na wszelkie trudne sytuacje. W pracy tej liczy się empatia i podejście do człowieka ze zrozumieniem i cierpliwością.

Plusy

Nowe przyjaźnie

Opiekun ma okazję zaprzyjaźnić się ze swoim podopiecznym oraz jego rodziną i są to więzi, które czasem trwają latami. Niewątpliwie, praca opiekuna niesie ze sobą wiele dobrych momentów, zmienia życie podopiecznych na lepsze, a to daje niesamowitą satysfakcję opiekunom. Robią coś ważnego. Więzi wytworzone w tej pracy są silne i cenione przez obie strony.

Świetne zarobki

Wyjazd do pracy za granicę wiąże się również z dobrymi zarobkami. Opiekun może liczyć na wynagrodzenie w wysokości do 1300 euro. Jest to z pewnością jeden z ważniejszych czynników, które wpływają na decyzję o wyjeździe na kontrakt.

Możliwość doszlifowania języka

Co ważne, podczas pełnienia obowiązków możemy również poznać nową kulturę, smaki, zwyczaje i podszkolić nasze umiejętności językowe. Opiekunowie, chcący wyjechać do Niemiec, powinni umieć porozumiewać się w tym języku chociaż w stopniu komunikatywnym. Ma to ogromne znaczenie w tej pracy i jest to umiejętność weryfikowana przez agencje pośredniczące jak Private Care, które odpowiadają za organizację wyjazdu opiekunów.

Praca opiekuna daje z pewnością duże pole do nauki i poznawania nowych ludzi i zwyczajów, jest też niezwykle satysfakcjonującym zajęciem.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%