Zamknij

Puchar świata w skokach narciarskich - jak radzili sobie Polacy na przestrzeni lat

00:00, 04.01.2020 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 08:20, 07.01.2020
Skomentuj

O Pucharze Świata w skokach narciarskich możemy słyszeć już od sezonu 1979/80, w którym to odbył się pierwszy Konkurs. Laureatem tego widowiska był Austriak Huert Neuper, ale trzecie miejsce w generalnej klasyfikacji zajął nie kto inny, jak Polak Stanisław Bobak. Jaka jest historia Pucharu Świata w Zakopanem? Jak Polacy na przestrzeni lat radzili sobie w tym sporcie? Wszystkiego dowiecie się z tego artykułu.

Puchar Świata w Zakopanem

Podczas pierwszego konkursu PŚ w Zakopanem 26 stycznia 1980 r. wygrał Polak Stanisław Bobak, dzięki któremu Polacy prawdopodobnie pokochali ten sport. Jednak na powtórzenie takich emocji musieliśmy czekać aż do 2002 r., w którym Adam Małysz rozpoczął dostarczanie Polakom radości podczas swoich zwycięskich skoków.

Puchar Świata organizowany w Zakopanem jest jednym z tych wyjątkowych widowisk. Dlaczego? Bo to właśnie u nas przekształcono tradycyjny konkurs w imprezę sportową. Dzięki ówczesnemu szefowi oprawy PŚ w Zakopanem od 2002 roku konkurs był nieco inny. Otóż Puchar Świata w Zakopanem był pierwszym konkursem w skokach narciarskich na świecie, podczas którego rozbrzmiewała muzyka. Już w styczniu 2020 roku sami możemy się przekonać, jakie emocje towarzyszą wszystkim kibicującym, ponieważ wielkimi krokami (a może krokwiami) zbliża się kolejny PŚ w Zakopanem. Bilety możecie znaleźć tutaj: https://www.alebilet.pl/bilety/puchar_swiata_w_skokach_narciarskich_zakopane_2020 .

Punktacja - zasady

Wszystkim dobrze znana generalka jest tworzona na podstawie punktów, które skoczkowie zdobywają w konkretnych konkursach. Aktualna punktacja jest z nami od sezonu 1933/34. Punkty przyznaje się 30 zawodnikom w każdym konkursie, zawodnik, który zdobywa pierwsze miejsce, otrzymuje 100 punktów, natomiast ostatni skoczek dostaje zaledwie 1 punkt. Po każdym skoku skoczkowie dostają noty za długość skoku i styl.

Jednak mówimy tu o konkursach indywidualnych, jednak odbywają się również konkursy drużynowe, których podstawą do rozpoczęcia jest wystawienie zawodników z co najmniej 8 państw. Wtedy punkty liczy się drużynowo, każda drużyna musi składać się z 4 skoczków, którzy oddają po dwa skoki.

Zwycięzcy Polacy

Nazwiskiem, które wyraźnie zapisało się w kartach historii skoków narciarskich, jest nasz rodak Adam Małysz, który wygrał aż 39 konkursów i jako jedyny zawodnik skoków narciarskich w historii odebrał Kryształową Kulę trzy razy z rzędu. Działo się to w latach 2000-2003. W sezonie 2006/07 sięgnął po nagrodę jeszcze raz, co oznacza, że ma na swoim koncie 4 Kryształowe Kule. Po odejściu Adasia w 2011 r. zastanawialiśmy się, czy jeszcze kiedyś będziemy mogli doświadczać takich emocji w przypadku skoków narciarskich.

Na szczęście nie musieliśmy długo czekać, bo już w sezonie 2013/14 mogliśmy się cieszyć kolejnym zwycięstwem Polaka w Pucharze Świata, był nim Kamil Stoch, który dotychczas wygrał 33 konkursy. Oprócz niego nasza reprezentacja posiada również innych, świetnych zawodników, takich jak Piotr Żyła, Dawid Kubacki, czy Maciej Kot.

Puchar Świata w skokach narciarskich jest zdecydowanie sportowym widowiskiem uwielbianym przez Polaków. Dzięki muzyce, którą wprowadzono podczas jednego z  konkursów w Zakopanem, sport ten stał się jeszcze bardziej przystępny dla widzów i nasycony radością.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%