Zamknij

Charakterystyka robotów współpracujących

00:00, 26.10.2019 artykuł sponsorowany
Skomentuj

Czym dzisiaj charakteryzuje się nowoczesna i stawiająca na kompleksowe technologie firma produkcyjna? Coraz częściej odpowiedź brzmi: „Automatyzacją produkcji”. Na rynku dostępne są wszelakie roboty i rozwiązania, natomiast miejscami bagatelizowana jest kwestia „cobotów”, czyli maszyn współpracujących. Do czego konkretnie służą i jaka jest ich specyfikacja?

„Coboty” traktowane są jako urządzenia służące do efektywnej kooperacji między urządzeniem zmechanizowanym a człowiekiem pełniącym określoną funkcję w przedsiębiorstwie. Rozwiązanie to jest alternatywą dla klasycznych robotów przemysłowych, które w przeciwieństwie do nich charakteryzuje się zarówno tańszym kosztem zakupu, jak i późniejszego utrzymania. Nie trzeba się przy tym obawiać, że będą one gorzej dostosowane do pracy z człowiekiem – w tej kwestii stawia się przede wszystkim na bezpieczeństwo.

?

Roboty współpracujące Fanuc

Branże, w których można wdrożyć roboty współpracujące

Może to z początku zabrzmieć mało prawdopodobnie, ale obecnie prawdopodobnie nie ma branży związanej pośrednio lub bezpośrednio z przemysłem, w której to roboty współpracujące nie miałyby racji bytu. Zauważyć je bowiem można w przedsiębiorstwach opierających swoją działalność na gastronomii, motoryzacji, elektronice, chemii, a to tylko te najbardziej oczywiste przykłady. Kluczem jest ich wszechstronność, pozwalająca im na wykonywanie zadań, które wymagają szybkości realizacji poszczególnych działań. Ponadto nie mają one większych problemów z przenoszeniem przedmiotów o wadze przekraczającej możliwości każdego człowieka. Warto też wspomnieć o ich możliwości do segregowania elementów według wybranego przez pracownika klucza i ładowaniu ich do przykładowo ciężarówki.

Nie bez znaczenia w tym wszystkim pozostaje ich zdolność do wdrażania procesów powtarzalnych, czy cyklicznych. Oczywiście, jeśli pod ręką będzie fachowiec przeszkolony w sterowaniu tego typu urządzeniami.

Kwestia finansowa

Wyróżnik omawianych maszyn związany jest z kwestią finansową. Robotyzacja w przemyśle kojarzona jest z ogromnymi pieniędzmi i jest to oczywiście prawda, lecz warto byłoby spojrzeć na to z innej strony. „Coboty” są drogie, ale w zamian zapewniają wysoką stopę zwrotu inwestycyjnego. Nabywając je, przedsiębiorca może być pewny, że w miarę postępu czasu i sprawności w realizowaniu poszczególnych zadań nie tylko wyjdzie na zero, ale i na plus.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%