Zamknij

Ogniwa fotowoltaiczne w świetle prawa - wszystko, co musisz wiedzieć

00:00, 25.10.2019 artykuł sponsorowany
Skomentuj

Fotowoltaika jest to proces, w którym dzięki panelom słonecznym, a konkretnie dzięki ogniwom fotowoltaicznym, które się na nie składają, wytwarzany jest prąd, pochodzący z energii słonecznej. Dzięki temu, że cały proces jest naturalny, jest również bez kosztowy. Musimy jedynie pokryć koszt całego projektu i montażu takich paneli, jest to około kilkanaście tysięcy złotych, które jednak zwracają się w okresie 7-10 lat, a dodatkowo istnieje możliwość dofinansowania takiej inwestycji. Warto zatem zadać sobie pytanie, jak wyglądają kwestie prawne dotyczące paneli i znajdujących się w nich ogniw fotowoltaicznych? Odpowiedź na to pytanie znajdziecie w tym artykule.

Przepisy w Prawie Budowlanym

Często zdarza się, że inwestycje, które służą ogólnemu dobru i środowisku, są obarczone nadmierną biurokracją, jednak nie w tym przypadku. Zgodnie z Prawem Budowlanym montowanie ogniw fotowoltaicznych na terenie swojego domu, przedsiębiorstwa rolnego, czy firmy nie trzeba zgłaszać do właściwych organów prawnych. Wyjątek stanowią tutaj instalacje powyżej 3 metrów, wtedy należy je zgłosić. Dodatkowo nie musimy się martwić o żadne pozwolenia, czy pisma, ponieważ nie są one wymagane. To, co jest nam potrzebne do zamontowania paneli słonecznych, z których będziemy korzystać, tylko aby pozyskać energię tylko do własnego użytku, to w zasadzie chęci i cierpliwość.

Panele fotowoltaiczne opłacalność

Inwestycja, jaką jest montaż paneli fotowoltaicznych, jest naprawdę opłacalna. Może nam się wydawać, że wydatek kilkunastu tysięcy złotych nie może być opłacalny. Oprócz oczywistych korzyści środowiskowych zyskujemy także oszczędności. Otóż jeśli nie będziemy płacić wcale za prąd, a w końcu, po około 7 latach od rozpoczęcia inwestycji tak się stanie, to automatycznie zaoszczędzimy pieniądze i to nie będą małe oszczędności. Dodatkowym atutem tego projektu jest większe uniezależnienie się i zabezpieczenie przed podwyżką cen prądu, którymi nie będziemy musieli się martwić.

Istnieje wiele firm, które zajmują się montażem takich paneli, dodatkowo na ich stronach internetowych można znaleźć specjalne kalkulatory, które pomagają oszacować koszty inwestycji, czas ich zwrotu oraz wielkość rocznych oszczędności. Jeżeli jesteście ciekawi na stronie: https://fotowoltaikaonline.pl/kalkulator znajdziecie więcej informacji.

Ustawa o Odnawialnych Źródłach Energii - OZE

W nowelizacji ustawy o OZE wprowadzono kryteria, które dotyczą maksymalnej mocy elektrycznej dla mikro instalacji fotowoltaicznych wzrosły z 40 kW do 50 kW, a w małych instalacjach fotowoltaicznych moc elektryczna nie może przekroczyć 500 kW. Takie instalacje nie muszą posiadać koncesji, która pozwala na wytwarzanie energii elektrycznej. Jednak należy pamiętać, że jeżeli zamontowane panele fotowoltaiczne służą dystrybucji energii wymagane są odpowiednie zgody oraz pismo o warunkach zabudowy. 

Prawo Budowlane nie jest przeszkodą dla tych, którzy pragną wytwarzać energię wyłącznie na własny użytek i w ten sposób pomóc zarazem środowisku, jak i swoim finansom. Jednak jeśli chodzi o dystrybuowanie energii na większą skalę, to sprawa bardziej się komplikuje, ponieważ niezbędne są koncesje oraz pisma dotyczące warunków zabudowy.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%