Zamknij
REKLAMA

Zasiłki socjalne w UK – jakie wsparcie możesz uzyskać

00:00, 23.08.2019 | Artykuł sponsorowany
Skomentuj

System opieki społecznej w UK jest niezwykle hojny i wyjątkowo rozbudowany. Obejmuje szeroką grupę mieszkańców, również emigrantów z innych krajów. Liczba zasiłków oferowanych przez brytyjski rząd jest bardzo duża. Można ubiegać się o rozmaite formy finansowego wsparcia. Poniżej znajdziesz informacje na temat tych dostępnych niemal dla każdego Polaka pracującego w Wielkiej Brytanii i udzielanych na najwyższe kwoty.

Child Benefit – zasiłek na dzieci

Świadczenie socjalne przysługuje dzieciom rodziców pracujących i płacących podatki w UK. O ten zasiłek może starać się każdy zatrudniony w Wielkiej Brytanii. Child Benefit otrzymuje się na dziecko (lub dzieci) do 16 roku życia lub starsze, jeśli spełnia określone warunki, np. pobiera naukę w pełnym wymiarze czasu. Wysokość świadczenia to 20,70 funtów tygodniowo na pierwsze dziecko i 13,70 tygodniowo na każde następne. Aby ubiegać się o zasiłek, trzeba mieć legalną pracę, regularnie opłacać składki ubezpieczeniowe, być zarejestrowanym w Home Office, posiadać NIN i konto w banku. Child Benefit przysługuje również wtedy, gdy dzieci nie mieszkają w Wielkiej Brytanii. Oznacza to, że dzięki otrzymanym środkom uda się finansowo wspierać najbliższych żyjących w rodzimym kraju.

Jak można przekazać uzyskane z zasiłku pieniądze rodzinie w Polsce? Dobrym rozwiązaniem będzie szybki przelew do Polski. Warto zlecić go, korzystając z usług pozabankowego operatora transakcji pieniężnych. Takie przekazy można wysłać wygodnie przez internet, bez stania w kolejce i skomplikowanych formalności. Przelew z UK do Polski zlecisz na stronie https://www.easysend.pl/przelewy-z-uk-do-polski. Pierwszy i każdy co dziesiąty przekaz możesz wysłać za darmo. Pieniądze trafią na wskazane konto nawet tego samego dnia, w którym zlecisz operację.

Inne dodatki na dzieci – Becikowe, Child Tax Credit, ChildCare Element

Oprócz korzystnego Child Benefit, mieszkając w Wielkiej Brytanii możesz liczyć także na Becikowe. Wysokość świadczenia przysługującego na pierwsze narodzone dziecko to 500 funtów. Innym ważnym zasiłkiem rodzinnym jest Child Tax Credit. Mają do niego prawo osoby posiadające co najmniej jedno dziecko mieszkające z wnioskującymi o świadczenie. Wysokość zasiłku socjalnego zależy od wielkości osiąganych dochodów, liczby dzieci mieszkających z wnioskodawcą w jednym domu, od tego, czy wnioskujący pracuje i w jakim wymiarze godzin w tygodniu oraz innych czynników związanych z sytuacją materialną osoby ubiegającej się o dodatek.

Mieszkając i pracując w UK można liczyć również na ChildCare Element, czyli zwrot kosztów utrzymania dziecka. Najwyższa dostępna wartość zwrotu to 70%, czyli 159,90 funtów na jedno dziecko albo 273,60 funtów na dwoje i więcej dzieci. Warunkiem skorzystania z tej formy wsparcia jest to, by oboje rodziców pracowało w wymiarze co najmniej 16 godzin w tygodniu. Jak widać, rozmaite zasiłki na dzieci w Wielkiej Brytanii pozwalają uzyskać spore kwoty, szczególnie jeśli otrzymuje się kilka dodatków. Jeżeli planujesz powrót do kraju albo odwiedzenie go z pociechami, zaoszczędzone pieniądze warto przesyłać na konto prowadzone w złotówkach, zlecając przelewy z UK do Polski. Wybierając to rozwiązanie, możesz liczyć na niskie koszty usługi i dostępność opłacalnych przeliczników walut.

Zasiłki dla osób o niskich dochodach – Income Support i Working Tax Credit

W Wielkiej Brytanii oferowane są dwie formy wsparcia dla osób osiągających niskie dochody. Pierwszą z nich jest Income Support. O dodatek mogą starać się Polacy, którzy spełniają szereg wymagań, np. mają ukończone 16 lat, nie pracują lub pracują do 16 godzin tygodniowo, opiekują się osobą niepełnosprawną lub chorą albo są studentami samotnie wychowującymi dziecko. Wysokość tego świadczenia socjalnego jest ustalana indywidualnie. Zależy między innymi od sytuacji materialnej wnioskującego. Drugi ważny zasiłek dla osób o niskich dochodach to Working Tax Credit. Udziela się go zazwyczaj osobom samotnym lub parom posiadającym lub nieposiadającym dzieci, wypełniającym minimalny limit przepracowanej w tygodniu liczby godzin. Również w przypadku tego świadczenia jego wysokość ustalana jest po przeanalizowaniu sytuacji materialnej wnioskodawcy.

Zasiłki dla bezrobotnych

Dodatki dla bezrobotnych wypłaca się jako Contribution-based lub Income-based. Pierwszy wariant świadczenia przyznawany jest osobom, które pracując odprowadzały odpowiednią liczbę składek ubezpieczonych. Zasiłek obejmuje okres 6 miesięcy. Druga opcja dodatku przysługuje osobom powyżej 18 roku życia, zdolnym do pracy, które mogą podjąć ją w każdej chwili, jeżeli nie osiągnęły wieku emerytalnego i przepracowały minimum 12 miesięcy. Kwoty tego benefitu zależą od wieku wnioskodawcy. Najwyższe wartości dodatku Contribution-based to 57,90 i 73,10 funtów tygodniowo. Maksymalne kwoty, które można otrzymać w ramach wariantu Income-based są zbliżone. Małżeństwa uzyskują 114,85 funtów. Zaoszczędzone nadwyżki z benefitów można przesłać na polskie konto, na przykład jeżeli rozważa się powrót do kraju, zlecając przelew z UK do PL. W zależności od wariantu przekazu, pieniądze mogą trafić na wskazany rachunek tego samego dnia albo nawet w 10 minut.

Wielka Brytania przyciąga migrantów wysoko rozwiniętym systemem zasiłków i pomocy finansowej. Mieszkając i pracując w UK możesz ubiegać się o benefity, które dodatkowo zasilą domowy budżet. Masz szansę uzyskać środki m.in. w ramach świadczeń na dzieci, dla bezrobotnych i osób o niskich dochodach. Otrzymane pieniądze możesz wydać na dowolny cel, zaoszczędzić albo przesłać rodzinie w kraju. W tym ostatnim przypadku warto zdecydować się na przelew z Anglii do Polski. Zlecając jego obsługę pozabankowej firmie, zyskasz dostęp do korzystnych przeliczników walut, promocji i nowoczesnego systemu internetowego, gwarantującego wygodę i bezpieczeństwo powierzonych środków.

(Artykuł sponsorowany )
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
© e-chelmno.pl | Prawa zastrzeżone