Zamknij

Czy woda z solą na gardło to dobry sposób?

14:57, 16.05.2019 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 14:57, 16.05.2019
Skomentuj

Ból gardła to przypadłość, która dopadła niejednokrotnie każdego z nas. Zaczerwienienie oraz ból gardła mogą być pierwszymi symptomami nadchodzącego przeziębienia lub grypy, dlatego warto jak najszybciej sięgnąć po środki, które pomogą nam zapobiec rozwojowi infekcji w jamie ustnej. Obecnie w aptece dostępnych jest szereg specjalistycznych środków leczniczych, które pozwolą nam uchronić się przed zaostrzeniem stanu zapalnego. Przed sięgnięciem po nie, możemy jednak skorzystać także z naturalnych metod leczenia, takich jak: płukanki, inhalacje czy też ,,babcine mikstury”. Jedną z nich jest płukanie gardła wodą z solą. Czy ten sposób jest rzeczywiście skuteczny?

Zdrowotne właściwości soli - czy warto stosować sól na gardło?

Sól jest niezwykle ważna dla naszego organizmu, a jej lecznicze właściwości są znane od bardzo dawna. Płukanie jamy ustnej fizjologicznym roztworem soli jest uznawane za jedną z podstawowych zasad utrzymania higieny jamy ustnej. Ludzie w celu złagodzenia bólu gardła czy leczenia objawów przeziębień sporządzali różnorodne ,,mikstury”, które miały pomóc uporać się z chorobą. Każdy z nas zna zapewne babciny sposób na łagodzenie infekcji gardła płukanką roztworu z wody oraz soli. Roztwór soli stosuje się też w irygacji nosa w nieżycie nosa. Jednak czy ten sposób jest rzeczywiście skuteczny na ból gardła?

Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na działanie odkażające soli. Dzięki swoim właściwościom antybakteryjnym (które posiada dzięki zawartości śladowych ilości żelazocyjanku potasu) sól pozwala zwalczyć bakterie znajdujące się w błonie śluzowej jamy ustnej. Zwalczając czynniki chorobotwórcze, sól pozwala pozbyć się wszelkich bakterii lub innych szkodliwych substancji wywołujących infekcje gardła. Stosując sól w roztworze z wodą na ból gardła, należy zawsze pamiętać, aby wybrać odpowiedni rodzaj soli. Najlepiej wykorzystać do tego celu sól morską. Warto jednak zwrócić uwagę, że pomimo antybakteryjnych i odkażających właściwości, sól może też podrażniać błony śluzowe. W przypadku jej stosowania na infekcje gardła, trzeba więc zawsze zachować odpowiednie stężenie w roztworze z wodą. Najlepiej stosować 1 łyżeczkę soli na szklankę ciepłej wody. Jednak, czy mimo działania odkażającego, sól rzeczywiście działa przeciwbólowo? Otóż, nie istnieją żadne potwierdzone przez lekarzy badania, które wskazywałyby na działanie przeciwbólowe soli. Na ból gardła i jego zaczerwienie warto sięgnąć po specjalistyczne środki z apteki.  

Profesjonalne środki lecznicze, czyli jak skutecznie radzić sobie z bólem gardła?

Jak łatwo można zauważyć, domowe sposoby leczenia czy też łagodzenia objawów infekcji gardła i związanego z nią bólu działają w mniejszym bądź większym stopniu i mogą być dobrym dodatkiem do konwencjonalnego leczenia, jednakże nie mogą go zastąpić.

W dzisiejszych czasach asortyment aptek jest szeroki i to samo tyczy się leków przeciwdziałających infekcjom gardła. Szeroka jest również forma podawania tychże leków. Występują one w aerozolach, pastylkach do ssania, płynach do płukania, tabletkach, czy też lizakach albo landrynkach dla najmłodszych. Dzięki tak wielu różnym formom, każdy z łatwością znajdzie preparat dla siebie. Środki wspomagające walkę z bólem gardła zawierają substancje antyseptyczne i przeciwzapalne oraz pomagają w złagodzenie bólu gardła i zmniejszeniu zaczerwienienia i obrzęku, wywołanych infekcjami zarówno wirusowymi, jak i bakteryjnymi. Oprócz tego zawierają też witaminy niezbędne do prawidłowego funkcjonowania układu odpornościowego szczególnie w czasie choroby. Wszelkie tabletki do ssania, aerozole oraz inne preparaty są łatwo dostępne dla każdego bez konieczności okazywania recepty. Zamiast próbować leczyć schorzenia gardła wodą z solą, zastosuj więc sprawdzone środki farmaceutyczne!

Dowiedz się więcej czym płukać gardło!

 

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%