Zamknij
REKLAMA

Czy winda ma swoje odmiany?

20:07, 24.04.2019 | materiały partnera

Czy winda ma swoje odmiany? Oczywiście! Winda, jaką znamy z naszego biurowca, jest jednym z wielu typów urządzeń przeznaczonych do przemieszczania w pionie ciężkich rzeczy, towarów, osób, pojazdów - praktycznie wszystko, co mieści się wymiarami oraz wagą jest możliwe do przeniesienia przy pomocy windy. Typy te możemy śmiało podzielić na kilka kategorii, w zależności od zastosowania.

W Polsce firm produkujących windy jest stosunkowo niewiele. Na szczęście te, które już się tym zajmują, robią to znakomicie - jeden z przykładów takich solidnych przedsiębiorstw można znaleźć na stronie: http://www.komponentylift.pl/ . Firma Lift Service Komponenty Sp. z o.o zlokalizowana jest w Lublinie, jednak produkty, jakimi się zajmuje Lift Service, jak chociażby części do dźwigów osobowych, trafiają do budynków w całej Europie. Zacznijmy jednak od podstawowej kwestii - historii wind.

Historia wind rozpoczyna się w starożytnym Rzymie, a konkretnie pałacu Nerona, gdzie kilkanaście urządzeń opartych na zasadzie przeciwwagi używanych było do różnych zastosowań. Najciekawszym typem "windopodobnych" urządzeń jest automatyczny system otwierania bram na rzymskich arenach. Dzięki nim możliwe było równoczesne wpuszczenie na arenę wszystkich... gladiatorów. Pierwsza winda jaką znamy z dzisiejszych czasów była reklamowana na wystawie światowej w 1853 roku, zaś zainstalowano ją na stałe w budynkach publicznych już  4 lata później. W 1880 roku znany wynalazca, Werner von Siemens, połączył windę z silnikiem elektrycznym. Od tego momentu ich historia potoczyła się bardzo dynamicznie.

Windy, jak wspomniane było na początku, dzielą się na różne rodzaje. Są to dźwigi - zarówno osobowe, jak i towarowe - znane nam z życia codziennego, najbardziej przypominające klasyczną konstrukcję wind. Dźwigi towarowe służą m.in. jako urządzenia pomocnicze w wielopiętrowych restauracjach. Kolejną dużą grupą wind są tak zwane platformy - przyschodowe, pionowe oraz schodołazy - służące jako ułatwienie w poruszaniu się pieszych. Platformy pionowe przypominają konstrukcją dźwig osobowy (czyli windę), jednak różnią się od siebie gabarytami. 

(materiały partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
© e-chelmno.pl | Prawa zastrzeżone