Zamknij
REKLAMA

Jak wspomagać dietę sportowca?

09:07, 08.04.2019 | artykuł sponsorowany
Skomentuj

Powiedzenie „Jesteś tym, co jesz” okazuje się wyjątkowo prawdziwe. Wielu ludzi nie zwraca szczególnie bacznej uwagi na to, jakiego rodzaju pokarmy przyjmuje. Jedzą po prostu to, na co akurat przyjdzie im ochota. W przypadku osób, które wyczynowo uprawiają sport, jest jednak zgoła inaczej. Starają się oni przyjmować zbilansowane pokarmy, tzn. takie, które nie składają się tylko z jednego rodzaju składników odżywczych. Ich dieta układana jest w taki sposób, aby dostarczać organizmowi białek, węglowodanów i innych substancji w ilościach, które są najszybciej metabolizowane podczas wzmożonego wysiłku fizycznego.

Najważniejsze okazują się białka (https://www.olimp-nutrition.pl/18-odzywki-bialkowe), ponieważ to one stanowią dla ciała materiał budulcowy. W sytuacji głodu organizm najszybciej spala tłuszcz, ponieważ jest on najmniej potrzebny, następnie przerabia węglowodany (https://www.olimp-nutrition.pl/22-weglowodany), a dopiero na końcu – białka. Jednak gdy dojdzie do ostatniego etapu, można uznać, że jest bardzo źle, ponieważ wówczas organizm „zjada” sam siebie, ponieważ narusza żelazny zapas, który jest podstawą procesów życiowych. Tak dzieje się np. w przypadku osób chorujących na anoreksję. Kiedy ciało jest zmuszane do dużych wyczynów, musi posiadać budulec. Przyjmowanie preparatów bogatych w białko jest więc niezmiernie ważne w przypadku sportowców.

Bardzo istotne są również węglowodany. Posiadają one ogromny ładunek energetyczny, jednak energia, która jest z nich uwalniana to coś w rodzaju shota. Efekt spożywania cukrów widoczny jest niemal natychmiast, jednak z drugiej strony tego rodzaju duży ładunek energetyczny bardzo szybko się wyczerpuje. Węglowodany działają więc skokowo. Są one oczywiście bardzo potrzebne organizmowi, dlatego warto spożywać wszelkiego rodzaju preparaty czy nawet batony bogate w te substancje, aby dać ciału, kolokwialnie mówiąc, kopa do dalszego działania. Odpowiednia ilość tego rodzaju substancji jest niezmiernie istotna w zbilansowanej diecie i stanowi olbrzymi ładunek energetyczny.

Dla osób, które decydują się na uprawianie sportu, ważne są również witaminy. Ich niedobór może wiązać się z bardzo poważnymi konsekwencjami dla zdrowia, szczególnie gdy ciało jest systematycznie zmuszane do wykrzesania z siebie 100% efektywności. Równowaga pod tym względem również musi być bezwzględnie zachowana, aby treningi okazywały się skuteczne. Warto również uważać, aby nie przesadzić w drugą stronę, ponieważ nadmiar tego rodzaju substancji w organizmie również może powodować nieprzyjemne skutki. Warto więc dokładnie sprawdzać, jaką ich ilość dostarcza się ciału wraz z pokarmem, a także przy przyjmowaniu różnego rodzaju preparatów.

Dietę sportowca należy układać i wspomagać za pomocą suplementów w trosce o ustalenie optymalnych wartości przyjmowanych substancji. Ani niedobór, ani nadmiar nie są pożądane. W tej sytuacji należy zachować zdrowy rozsądek, aby cieszyć się dobrymi wynikami i dobrym zdrowiem podczas wyczynowego uprawiania sportu, pobijania kolejnych rekordów i przekraczania własnych granic.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
© e-chelmno.pl | Prawa zastrzeżone