Zamknij
REKLAMA

PIT-36 najczęściej popełniane błędy

10:05, 24.12.2018 | materiał partnera
Skomentuj

Pomimo tego, że PIT-36 jest jedną z najczęściej składanych deklaracji podatkowych, nadal pojawiają się błędy w drukach przygotowywanych przez podatników. Ponieważ z założenia najlepiej uczyć się na błędach innych, warto przeanalizować pięć najczęstszych błędów dla PIT-36.

Niepoprawny formularz

PIT-36 został przeznaczony dla określonej grupy podatników. Generalnie dotyczy osób, których dochody opodatkowane są na zasadach ogólnych (skala podatkowa 18 i 32%) oraz podmiotów, które osiągały chociaż część przychodów, bez pośrednictwa płatnika. Innymi słowy tacy, którzy samodzielnie powinni obliczać zaliczki na podatek lub wartość podatku do zapłaty. W wielu przypadkach nadal zdarza się jednak, że podatnicy wybierają błędny formularz. W takiej sytuacji, najczęściej PIT-36 mylone jest z PIT-37 lub PIT-36L. W każdym przypadku warto więc rekomendować dokładne sprawdzenie druku podatkowego.

Nieaktualne dokumenty

Drugim dość popularnym błędem przy PIT-36, jest wybranie nieaktualnego formularza. Najczęściej dzieje się tak w przypadku, jeżeli podatnicy przetrzymują stare druki w wersji papierowej (bo na przykład, kilka lat temu, wzięli w urzędzie „na zapas”). Często również, błąd wynika z korzystania z nieodpowiedniego oprogramowania do wypełniania e-deklaracji, albowiem program służący do wypełnienia PIT-36 może być po prostu nieaktualny. W tym miejscu rekomendowanym jest pobieranie aktualizacji i dobrych, rekomendowanych aplikacji oraz nieprzetrzymywanie starych druków w domu.

Nieprawidłowe rozliczenia małżonków

Wiele błędów pojawia się na tle rozliczenia PIT-36 wspólnie z małżonkiem. W tym przypadku pojawiają się różne błędy, zaczynające się od zmieniania kolejności małżonków w deklaracji, jak i podawania błędnych danych małżonków. Zdarzają się również sytuacje, że osoby które wstąpiły w związek małżeński, rozliczają się nieprawidłowo razem pomimo, że nie cały rok pozostają małżeństwie. W tym miejscu warto zwrócić uwagę, na poprawne wypełnienie wspólnej deklaracji i weryfikację wymogów uprawniających do takiego rozwiązania. Często zdarza się również, pomijanie małżonka w odpowiednich załącznikach.

Błędny adres

Cały czas dość popularnym błędem, jest wskazywanie przez podatników adresu zameldowania lub adresu z dokumentów (np. nieaktualnego adresu z dowodu osobistego). Warto zaznaczyć, że prawidłowym adresem dla potrzeb PIT-36 oraz określania właściwego organu podatkowego dla tej deklaracji, jest zawsze adres zamieszkania. W przypadku kilku adresów zamieszkania w danym roku podatkowym, w dużym uproszczeniu liczy się ten „ostatni” – czyli adres aktualny dla zamieszkania, na 31 grudnia danego okresu (roku) podatkowego.

Nieprawidłowy identyfikator

Wciąż jednym z najpopularniejszych błędów, popełnianych przez podatników, jest wpisywanie nieprawidłowego identyfikatora, w deklaracjach PIT-37 i PIT-36. Należy pamiętać, że identyfikator podatnika to numer PESEL lub NIP – nie należy w tym miejscu podawać numeru NIP swojego pracodawcy.

Podsumowanie i rekomendacje

Popełnienie błędów w formularzu PIT-36, może skazać podatnika na konieczność dokonywania jego korekt. Dalej konsekwencje mogą objąć, między innymi: konieczność dłuższego czekania na zwrot z podatku lub obowiązek zapłaty odsetek, od zbyt małej wpłaty zobowiązania podatkowego. W niektórych sytuacjach, podatnikom grozi nawet odpowiedzialność karnoskarbowa. Dlatego, należy zarezerwować sobie odpowiedni czas - do pracy nad deklaracją oraz na jej złożenie.

(materiał partnera)

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
© e-chelmno.pl | Prawa zastrzeżone