Zamknij
REKLAMA

Potrzebna duża pożyczka na święta? Zobacz, jak ją wybrać

16:02, 19.12.2018 | materiał partnera
Skomentuj

Świąteczne wydatki dla polskiej rodziny są często dużym wyzwaniem finansowym. Trzeba kupić nie tylko prezenty dla najbliższych, ale również ozdoby świąteczne, jedzenie i zorganizować rodzinne spotkania. Niektóre osoby decydują się także spędzić święta za granicą. W wielu przypadkach okazuje się, że potrzebne jest wsparcie dużą pożyczką.

Firma doradcza Deloitte przeprowadziła, jak co roku, badania dotyczące świątecznych wydatków Europejczyków. Polacy przewidują w nich, że w 2018 roku święta będą ich kosztować średnio 1104 zł, czyli o 6% więcej niż w roku 2017. Najwięcej planujemy przeznaczyć na prezenty – 532 zł, na żywność wydamy 511 zł, a na spotkania towarzyskie - 125 zł.

Z tych samych badań wynika, że Polacy najczęściej szukają pomysłów na prezenty w internecie, ale zakupy robią już w sklepach stacjonarnych - tak zadeklarowało 58% badanych. Jak wypadamy na tle innych Europejczyków? Polacy stawiają głównie na tradycyjne sklepy lokalne, podczas gdy na przykład Niemcy wybierają przeważnie sklepy specjalistyczne, Brytyjczycy – hipermarkety i supermarkety, a Hiszpanie – domy towarowe. Bez względu jednak na to, gdzie się kupuje, trzeba się liczyć z dużymi wydatkami.

Źródło: Deloitte

- Wydatki świąteczne są co roku wyższe, bo, niestety, ceny nieustannie rosną w sklepach. Do tego zwiększają się oczekiwania wobec prezentów. To wszystko przekłada się na konieczność zwiększania świątecznych budżetów – zauważa przedstawiciel TAKTO Finanse. – Wiele osób decyduje się sfinansować święta za pomocą pożyczki. Gdy potrzebna jest większa gotówka, najlepiej szukać pożyczki świątecznej na rynku pozabankowym. Po pierwsze będzie można pożyczyć dużą kwotę, po drugie można ją spłacać w ratach nawet przez kilka lat, a po trzecie uniknie się skomplikowanych formalności, które są w bankach – podkreśla specjalista taktofinanse.pl.

Pożyczka świąteczna

Co czwarty Polak wydaje pieniądze z pożyczki na zakup drobnych dóbr trwałych, na przykład sprzętu AGD/RTV, wynika z badania zrealizowanego przez Konferencję Przedsiębiorstw Finansowych i Instytut Rozwoju Gospodarczego SGH. Jednocześnie zmniejszył się odsetek osób pożyczających pieniądze na spłatę innych zobowiązań. Dodatkowo aż 12,5% ankietowanych przyznało się do wzięcia pożyczki na cele konsumpcyjne związane ze świętami. To największa liczba konsumentów od 2008 roku - wtedy takie plany miało tylko 11,1% ankietowanych. W 2013 roku pożyczkę na święta wzięło 10,4% badanych, a w 2017 roku – 9,6% konsumentów.

Jeśli już zdecydujemy się na dużą pożyczkę, dzięki której sfinansujemy święta, do wyboru mamy tak naprawdę dwa rozwiązania: wizyta w banku lub skorzystanie z oferty firmy pożyczkowej. W pierwszym przypadku trzeba się przygotować na skomplikowane formalności, konieczność przygotowania wielu dokumentów i na długi czas oczekiwania na decyzję. Wybierając taką opcję, trzeba uzbroić się w cierpliwość i przeznaczyć na formalności dużo czasu. Alternatywą dla banku może być oferta firmy pożyczkowej. Jeśli zależy nam na dużej pożyczce, należy szukać pozabankowej pożyczki na raty. Wtedy będziemy mogli często pożyczyć kilkadziesiąt tysięcy złotych, a spłata zostanie rozłożona nawet na kilka lat. Co ważne, w firmie pożyczkowej można pozyskać pieniądze bardzo szybko, nawet tuż przed świętami, a do tego bez skomplikowanych formalności. Wystarczy tak naprawdę dostęp do internetu.

Jak wybrać pożyczkę na święta?

Na rynku pożyczkowym jest wiele firm oferujących pożyczki ratalne przez internet. Jednak zanim zdecydujemy się na konkretną ofertę, powinniśmy zweryfikować wiarygodność pożyczkodawcy. Przede wszystkim warto sprawdzić dane instytucji, czy jest zarejestrowana w KRS oraz jak długo działa na polskim rynku. Najlepiej wybrać taką firmę, która cieszy się zaufaniem klientów i jest członkiem branżowego stowarzyszenia.

Gdy już upewnimy się co do wiarygodności pożyczkodawcy, należy sprawdzić informacje na temat samej pożyczki. Powinniśmy zwrócić uwagę przede wszystkim na oprocentowanie i koszt pożyczenia pieniędzy. Dużą pomocą mogą okazać się różne rankingi najtańszych pożyczek ratalnych. Wtedy należy skupić się przede wszystkim na analizie oferty pożyczkodawców znajdujących się w czołówce takich rankingów. Przy okazji warto zauważyć, że pożyczki na raty to bardzo elastyczne produkty. Dzięki wydłużeniu okresu spłaty można na przykład łatwo dostosować wysokość miesięcznej raty do możliwości naszego budżetu domowego. Należy także pamiętać o zapoznaniu się z treścią umowy o pożyczkę świąteczną. To ważne. Nie wolno podpisywać umowy, której nie przeczytaliśmy lub której nie rozumiemy.

Święta to koszty - dla jednych mniejsze, dla innych większe. Niezależnie od tego, jak są wysokie nasze wydatki, aby je sfinansować, potrzebujemy pieniędzy. Duża pożyczka na święta może okazać się dobrym rozwiązaniem pod warunkiem jednak, że została zaciągnięta z głową, tak aby nie rujnować domowego budżetu.

(materiał partnera)

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
© e-chelmno.pl | Prawa zastrzeżone