Zamknij

Czym są spychacze i do jakich prac je wykorzystywać?

14:51, 30.11.2022 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 14:51, 30.11.2022

Spychacz to jedna z najczęściej wykorzystywanych maszyn na placach budowlanych. Choć nie należy on do tanich w zakupie, to jest bardzo ważny w przypadku wielu robót polegających na przesuwaniu urobku i przygotowaniu do dalszych prac. Sprawdźmy, co jeszcze charakteryzuje te maszyny, jakie są ich zalety oraz dlaczego warto zainwestować w modele używane. Serdecznie zachęcamy do lektury i poznania szczegółowych informacji w tym zakresie.

Czym dokładnie charakteryzuje się spychacz?

Roboty ziemne to oczywiście dość ogólne pojęcie. Do czego więc dokładnie służy typowy spychacz? Główne jego zastosowanie to przesuwanie ziemi oraz odspajanie gruntu od podłoża. Świetnie sprawdza się również w przypadku niewielkich wykopów oraz do wykonywania nasypów i profilowania podłoża. Dzięki dodatkowemu osprzętowi może służyć także do innych robót, w tym nawet do odmiatania śniegu. Jak więc widać, przy użyciu takiej maszyny można wykonać szereg zadań na placach budowlanych i to zarówno przy mniejszych, jak i większych inwestycjach. Nie dziwi więc, skąd tak duża popularność tych maszyn na rynku.

Jakie są rodzaje spychaczy?

Spychacze dostępne są w wielu różnych wariantach, a główne rozróżnienie to ze względu na wykorzystywany ciągnik. Tutaj wskazuje się na wariant gąsienicowy, który doskonale radzi sobie w trudniejszym terenie, a także modele kołowe. Różnią się one także ze względu na lemiesz, który może mieć różną budowę oraz umiejscowienie. Przykładem są spycharki czołowe, w których lemiesz ulokowany jest prostopadle. W sprzedaży można jednak znaleźć również warianty skośne, a nawet uniwersalne, w których lemiesz lokowany jest w różnych pozycjach w zależności od bieżących potrzeb.

Jak więc widać kluczowe znaczenie przy zakupie ma dokładne określenie swoich potrzeb i wybranie takiej spycharki, która będzie je spełniać. Natomiast jeśli wymogi nie są sprecyzowane, warto rozważyć uniwersalny model, który będzie dopasowany do różnych prac.

Ile kosztują spycharki?

Jak wspomnieliśmy, pojazdy te są bardzo ważne dla powodzenia inwestycji budowlanej. Koszt zakupu nie należy jednak do niskich i może wynieść nawet powyżej 1 mln złotych. Co więc zrobić, aby obniżyć koszt takiej inwestycji? Jedną z opcji jest leasing, drugą natomiast zakup modelu używanego. Ich cena jest zdecydowanie niższa aniżeli wariantów nowych co sprawia, że są one bardziej dostępne i to również dla mniejszych firm. Oczywiście podmioty dopiero zaczynające swoją działalność mają też opcję wynajmu tylko przy realizacji określonych zleceń. Jest to jednak opcja dająca mniejszą elastyczność, aniżeli zakup na własność.

Dodatkowy osprzęt i szerszy zakres zastosowań

Wiele firm decyduje się również na zakup dodatkowego sprzętu do obsługi spychacza. W takiej sytuacji mogą być one używane np. do odśnieżania, karczowania drzew, a nawet prac podwodnych. Oczywiście wybierając osprzęt trzeba zwrócić uwagę, czy będzie on możliwy do zamontowania do danej maszyny. Tutaj trzeba kierować się wymiarami takiego elementu, a także mechanizmem zapinania, który może być różny w zależności od producenta. W razie wątpliwości najlepiej skonsultować się z ekspertami lub zapoznać ze specyfikacją techniczną danego spychacza.

Typowy spychacz to podstawowy pojazd w każdej dobrej firmie budowlanej. Ma bowiem szereg praktycznych zalet sprawiających, że prace przebiegają w sposób bardziej sprawny. Sprzęty te dostępne są też na rynku wtórnym w znacznie bardziej przystępnych cenach, aniżeli nowe. Sprawia to, że zakup jest doskonałą opcją na rozwój.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%