Zamknij

Lekkoatletyka

15:03, 28.09.2022 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 15:03, 28.09.2022
pixabay pixabay

Zawody w lekkoatletyce są uznawane za najstarszy sport olimpijski. Jako pierwszy został włączony do programu igrzysk starożytnych w 776 r. p.n.e., a także obecnie w programie igrzysk współczesnych. Ten sport składa się z wielu dyscyplin, w których atleci mogą się wykazać. Lekkoatletyka obejmuje m.in.: bieg na krótkim dystansie np. 100 metrów lub 200 metrów; bieg na średnim dystansie np. 800 metrów lub 1500 metrów; bieg na długim dystansie np. 5000 metrów lub 10 000 metrów; skok w dal; skok wzwyż; rzut oszczepem; rzut dyskiem; rzut młotem; bieg z przeszkodami.

Skok wzwyż

Skok wzwyż jest jedną z siedmiu konkurencji lekkoatletycznych, które wchodzą w skład igrzysk olimpijskich. Więcej o sporcie znajdziesz na https://przedsiebiorczosc-24.pl/category/sport/ . Skok wzwyż jest konkurencją, w której lekkoatleci skaczą, starając się dotrzeć jak najwyżej na belce wiszącej na słupie. Skok wzwyż jest jedną z najstarszych konkurencji lekkoatletycznych, ponieważ już w starożytności lekkoatleci konkurowali, kto wznieść się może najbliżej ku niebu. Skok wzwyż jest także jedną z najbardziej popularnych konkurencji lekkoatletycznych zarówno wśród dzieci, jak i dorosłych.

Bieg na krótkim dystansie

W Polsce bieg na krótkim dystansie to bieg na 100 m i 200 m. Najczęściej startują w nich kobiety, ale w krajach takich jak Stany Zjednoczone, Japonia i Wielka Brytania, bieg na krótkim dystansie to także bieg na 400 m. Aby bieganie było skuteczne, należy pamiętać o kilku punktach, które pomogą osiągnąć wynik w krótkim czasie: Ruchy nóg nie powinny być skokiem, lecz spokojnym i regularnym krokiem. Pamiętaj, że im dłużej krok jest dłuższy, tym szybciej możesz biec. Nie zatrzymując się, można przejść do szybkiego biegu. Od maksymalnego kroku możesz biec przez 5-6 minut. Po tym - możesz przejść do rozgrzewki. Najbardziej popularne kobiety, które obecnie startują na krótkim dystansie to: Allyson Felix (USA), Shelly-Ann Fraser-Pryce (Jamajka), Carmelita Jeter (USA), Veronica Campbell-Brown (Jamajka) i Merlene Ottey (Jamajka).

Rzut oszczepem

Rzut oszczepem polega na wyrzucie lekkiej, długiej kija w celu. Najdłuższy kij ma około 2,5 m, a najkrótszy ma około 1,5 m. Zazwyczaj biegacze używają kija o długości 2,1-2,4 m. Rzut oszczepem jest jednym ze starożytnych sportów, które są dziś uprawiane. Pierwsze wzmianki o rzucie oszczepem pochodzą z V wieku p.n.e. Najstarsze znane narzędzie do rzutu oszczepem to kij o długości około 2 m, który był wykonany ze słomy i kawałków drewna.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%