Zamknij

Hemoroidy a aktywność fizyczna: jakie ćwiczenia są dozwolone?

10:03, 17.05.2022 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 10:03, 17.05.2022

Hemoroidy to dość wstydliwa i nieprzyjemna przypadłość, jednak z odpowiednimi nawykami można się jej pozbyć. Oprócz leków ważne jest nawodnienie organizmu, dieta bogata w błonnik oraz aktywność fizyczna. Jakie ćwiczenia można wykonywać, a z których lepiej zrezygnować? Sprawdź koniecznie!

Joga i pilates 

Joga i pilates to aktywności odpowiednie niemal dla każdego. Nie obciążają zbytnio stawów i mięśni, a także nie podnoszą nadmiernie ciśnienia. Poprawiają natomiast mobilność, a także stabilność – zwłaszcza mięśni core, które odpowiadają za utrzymywanie prawidłowej postawy ciała. Do tego pozytywnie wpływają na układ krążenia oraz metabolizm. Jeśli sporo czasu spędzasz w pozycji siedzącej, joga i pilates będą dla Ciebie odpowiednim rozwiązaniem. Dzięki nim zmniejszysz ryzyko pojawienia się zaparć, które mogłyby pogłębić problem hemoroidów

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat dobroczynnego wpływu pilatesu na organizm? Przeczytaj na blogu Wapteka.pl o tym, jakie efekty może przynieść ten rodzaj aktywności. 

Spacery i slow jogging

Spacer to kolejna aktywność fizyczna, którą można uprawiać niezależnie od stanu fizjologicznego, wieku, płci i masy ciała. Każdy człowiek – zarówno zdrowy, jak i chory – powinien wykonywać dziennie przynajmniej 8 tysięcy kroków. Spacery poprawiają krążenie, redukują masę ciała, poprawiają samopoczucie, zmniejszają ryzyko wystąpienia wielu chorób. Jest to idealna aktywność dla osób borykających się z problemem hemoroidów, ponieważ – podobnie jak joga i pilates – nie podnosi nadmiernie ciśnienia i nie jest obciążająca dla organizmu. 

Podobnie sprawa wygląda w przypadku slow joggingu, czyli truchtania w bardzo wolnym (konwersacyjnym) tempie. Twórcą tej metody jest japoński profesor, któremu zależało na opracowaniu aktywności fizycznej odpowiedniej dla każdego. Slow jogging niesie ze sobą takie same korzyści, jak tradycyjne bieganie, jednak nie obciąża układu nerwowego, mięśni i stawów. Z tego względu można go uprawiać nawet codziennie. 

Ćwiczenia aktywujące mięśnie dna miednicy

Osoby borykające się z problemem hemoroidów mogą, a nawet powinny skupić się na ćwiczeniach, które aktywują i wzmacniają mięśnie dna miednicy, czyli tzw. mięśnie Kegla. Otaczają one ujście odbytnicy, dlatego odpowiadają za prawidłowy przepływ krwi w tych okolicach. Regularne wykonywanie ćwiczeń wzmacniających mięśnie Kegla przyspieszy proces leczenia hemoroidów, a także zmniejszy ryzyko pogłębienia się problemu. 

Wspomniane wyżej aktywności warto uprawiać w przypadku choroby hemoroidalnej. Pamiętaj jednak, że proces leczenia nie powinien opierać się wyłącznie na uprawianiu aktywności fizycznej. Odpowiednią terapię powinien dobrać lekarz. Zazwyczaj konieczne jest wprowadzenie leczenia farmakologicznego. Jeśli potrzebne są Ci leki na hemoroidy - Wapteka.pl to miejsce dla Ciebie. 

Hemoroidy a aktywność fizyczna – czego unikać?  

Osoby z chorobą hemoroidalną powinny unikać intensywnego wysiłku fizycznego, który mocno podnosi ciśnienie tętnicze i ciśnienie w jamie brzusznej, oraz który nadmiernie obciąża mięśnie. Zakazane są przede wszystkim ćwiczenia siłowe, intensywne treningi biegowe, tabaty oraz crossfit. Warto także unikać sportów, które wykonuje się w pozycji siedzącej np. jazda na rowerze. Wszystko to może wzmagać wypychanie guzków krwawniczych i pogłębić problem. 

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%