Zamknij

Jak wyglądają szwy rozpuszczalne?

00:00, 20.08.2021 artykuł sponsorowany

Szwy rozpuszczalne, nazywane również wchłanialnymi, umożliwiają zbliżenie brzegów tkanek i ich zrośnięcie się. Ich dużą zaletą jest fakt, iż po wygojeniu się rany, ulegają biodegradacji. W przeciwieństwie do tradycyjnych szwów nie trzeba ich usuwać. Produkty wchłanialne doskonale sprawdzają się w obszarach ciała, które są poddawane dużym obciążeniom mechanicznym.

Natomiast nie są zalecane do złączania tkanek o słabym ukrwieniu i niskim poziomie metabolizmu. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak wyglądają szwy rozpuszczalne i z czego są produkowane, zapraszamy do artykułu.

Z czego produkowane są szwy rozpuszczalne?

Na rynku dostępne są różne rodzaje szwów. Można znaleźć zarówno produkty wykonane z materiałów naturalnych, jak i syntetycznych. Pierwsze z nich powstają z catgutu, czyli włókna wytwarzanego z kozich lub baranich jelit. Charakteryzują się one doskonałymi właściwościami mechanicznymi i szybko ulegają biodegradacji. Nici chirurgiczne z catgutu są stopniowo wchłaniane przez ludzki organizm.

Syntetyczne nici chirurgiczne rozpuszczalne powstają z włókien polimerowych- poliglaktyny, polidioksanonu lub poliglikolidu. W sprzedaży dostępne są również szwy syntetyczne z nylonu, czyli materiału cechującego się wysoką wytrzymałością na rozciąganie  Doskonale sprawdza się podczas zszywania skóry ludzkiej i zwierzęcej. Umożliwiają utrzymanie stałego napięcia brzegów rany po ich zbliżeniu.

Jak wyglądają szwy rozpuszczalne?

Naturalne szwy rozpuszczalne, wykonane z catgutu, są dostępne w wersji białej, kremowej, bezbarwnej, a także chromowanej, cechującej się dłuższym okresem wchłaniania. W sprzedaży można również spotkać produkty w wariantach kolorowych.

Szwy syntetyczne mają barwę niebieską bądź zieloną. Kolor zależy od kodu używanego przez danego producenta. Ten rodzaj nici chirurgicznych występuje w wielu grubościach. Najcieńsze szwy syntetyczne, oznaczone jako 10-0, powstają z włókien o średnicy 0,02 mm. Są one głównie używane w mikrochirurgii. Natomiast najgrubsze powstają z kilku włókien. Nici wchłanialne nylonowe mają jednolitą, gładką konsystencję. Należy pamiętać, że ten rodzaj szwów posiada “pamięć” skrętu i cechuje się wyjątkową sztywnością. 

Nici chirurgiczne rozpuszczalne dostępne są również w wersji bezigłowej lub z igłą atraumatyczną, która podczas przechodzenia przez tkanki nie przyczynia się do dodatkowych uszkodzeń.

Nici chirurgiczne rozpuszczalne - zastosowanie

Szwy chirurgiczne rozpuszczalne są głównie stosowane podczas zabiegów:

  • okulistycznych,
  • urologicznych,
  • plastycznych,
  • w chirurgii dziecięcej,
  • ginekologicznych,
  • laryngologicznych,
  • na miąższowych narządach m.in. na śledzionie i nerkach,
  • na niektórych elementach przewodu pokarmowego,
  • położniczych np. do zszycia pękniętego krocza,
  • w chirurgii dentystycznej.

Należy jednak pamiętać, że szwy rozpuszczalne nie nadają się do każdego typu zabiegu. Nie mogą być używane do zabiegów, które wymagają trwałego i mocnego łączenia tkanek. Nie stosuje się ich m.in. do operacji z zakresu chirurgii sercowo-naczyniowej i urazowo-ortopedycznej.

Jak długo rozpuszczają się szwy wchłanialne?

Czas rozpuszczania się szwów wchłanialnych zależy od materiału, z jakiego są one wykonane oraz miejsca, w którym zostały założone. Na ogół szwy wchłanialne rozpuszczają się od kilkunastu dni do kilku miesięcy. Część nici chirurgicznych rozkłada się dopiero po ok. 2 miesiącach. Jednak nie da się podać konkretnego czasu rozpuszczania bez wiedzy, jakie materiały zostały zastosowane. Jeśli chcesz uzyskać dokładniejsze informacje, skonsultuj się ze swoim lekarzem. Specjalista z pewnością będzie w stanie podać Ci przybliżony termin rozkładu założonych nici.

Gdzie można kupić szwy chirurgiczne wchłanialne?

Wysokiej jakości nici wchłanialne można kupić na stronie https://madens.pl/. W tym sklepie znajdziesz produkty przeznaczone do chirurgii ogólnej, plastycznej i weterynaryjnej. Madens oferuje wyłącznie sprawdzone szwy, pochodzące od zaufanych producentów. Wysoką jakość, potwierdzają świetne opinie.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%