Zamknij
REKLAMA

102. rocznica powrotu Pomorza i Kujaw do wolnej Polski

10:12, 20.01.2022 | .
Skomentuj
REKLAMA

102 lata temu Pomorze i Kujawy powróciły do wolnej Polski. Uroczystości z tej okazji odbywają się w tym tygodniu, m.in. w Bydgoszczy i Toruniu. Dziś (20 stycznia) do Filharmonii Pomorskiej zapraszamy na światowe prawykonanie „Symfonii w 100-lecie powrotu Pomorza i Kujaw do macierzy”. 

We wtorek (18 stycznia) przed południem kwiaty złożone zostały pod pomnikami Ottona Steinborna, Stefana Łaszewskiego i tablicą gen. Józefa Hallera w Toruniu. Oficjalne obchody, z udziałem sekretarza województwa Marka Smoczyka, odbyły się na rynku staromiejskim. Ich zwieńczeniem będzie piątkowy (21 stycznia) koncert toruńskiej Orkiestry Wojskowej w Dworze Artusa.

 

Msza święta w intencji Ojczyzny rozpocznie dziś (20 stycznia) uroczystości w Bydgoszczy. Po nabożeństwie uczestnicy przejdą na Stary Rynek, gdzie odbędzie się główna część obchodów. W uroczystościach weźmie udział radny województwa Konstanty Dombrowicz. Program uświetni prawykonanie „Symfonii w 100-lecie powrotu Pomorza i Kujaw do macierzy” w Filharmonii Pomorskiej. Za pulpitem dyrygenckim stanie maestro Nikola Kołodziejczyk. Utwór napisany na zlecenie marszałka Piotra Całbeckiego składa się z sześciu części: Kujawy, Haller, Morze, Kaszuby, Kopernik i Paderewski. Podczas koncertu samorząd województwa będzie reprezentował wicemarszałek Zbigniew Sosnowski. Bilety dostępne na stronie Filharmonii Pomorskiej.

 

W poniedziałek (17 stycznia) wicemarszałek Zbigniew Sosnowski, sekretarz województwa Marek Smoczyk i wiceprzewodniczący Rady Miasta Torunia Łukasz Walkusz złożyli kwiaty na grobie plutonowego Gerarda Pająkowskiego, jedynej ofiary operacji przejmowania Pomorza i Kujaw Zachodnich z rąk niemieckiej administracji. 

 

Więcej informacji w wyróżnionym podczas ubiegłorocznej gali Nagród Marszałka reportażu dziennikarzy Polskiego Radia Pomorza i Kujaw Katarzyny Prętkowskiej i Michała Zaręby „Opowiedz mi tę historię jeszcze raz”. Reportaż dostępny na stronie www.radiopik.pl.

 

Zobacz także: Marzył o wolnej Polce - reportaż Ewy Jarczyk (TV Toruń)

 

Setnemu jubileuszowi, który świętowaliśmy w 2020 roku, towarzyszyły uroczysta sesja sejmików województw kujawsko-pomorskiego i pomorskiego, odsłonięcie pamiątkowych tablic, okolicznościowe wystawy, koncerty i spektakularna inscenizacja wkroczenia Błękitnej Armii generała Hallera do Golubia, przygotowana przez stuosobową grupę rekonstrukcyjną.

 

Czytaj także:

Potrzebujemy wzorów patriotyzmu- rozmowa z Ireneuszem Jamborem z Chorągwi Husarskiej Województwa Kujawsko-Pomorskiego

Pomorze musiało na wolność poczekać– rozmowa z prof. Krzysztofem Mikulskim, historykiem, przewodniczącego komitetu programowego obchodów setnej rocznicy powrotu Pomorza i Kujaw Zachodnich do macierzy.

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%