Zamknij
REKLAMA

Podaruj 1 procent organizacji w regionie

11:50, 13.01.2022 | .
Skomentuj
REKLAMA

Zbliża się czas składania rocznych deklaracji podatkowych. Zachęcamy do wsparcia i przekazania 1 % jednej z 373 organizacji pożytku publicznego (OPP) działających w województwie kujawsko-pomorskim. Podatek będzie można rozliczyć online od 14 lutego.

 

- Wskazanie w rocznym zeznaniu podatkowym organizacji, której chcemy przekazać jeden procent podatku, jest za to ważnym wsparciem dla pozarządówek, dla których liczy się każda złotówka. Szczególnie zachęcam do wspierania organizacji działających w naszym regionie  - mówi marszałek Piotr Całbecki.

 

To już dwunasta edycja kampanii „1 % dla naszego regionu”. W 2021 roku mieszkańcy naszego województwa z  jednego procenta podatku dochodowego od osób fizycznych na rzecz stowarzyszeń non profit przekazali ponad 41,2 mln zł. Co roku jesteśmy hojniejsi dla pozarządówek – to o blisko 2,7 mln więcej niż w poprzednim rozliczeniu.

 

Zachęcamy do wspierania naszych lokalnych organizacji. Poniżej publikujemy aktualne listy organizacji, którym można przekazać swoją pomoc:

 

powiat aleksandrowski

powiat brodnicki

Bydgoszcz

powiat bydgoski

powiat chełmiński

powiat golubsko-dobrzyński

Grudziądz

powiat grudziądzki

powiat inowrocławski

powiat lipnowski

powiat mogileński

powiat nakielski

powiat radziejowski

powiat rypiński

powiat sępoleński

powiat świecki

Toruń

powiat toruński

powiat tucholski

Włocławek

powiat wąbrzeski

powiat włocławski

powiat żniński

organizacje ogólnopolskie działające w województwie.

 

Jak przekazać 1 procent na rzecz OPP:

 

W deklaracji podatkowej należy wpisać numer KRS organizacji, której chcemy pomóc oraz kwotę, która nie może przekroczyć 1 procenta podatku.

W deklaracji można także wskazać konkretny cel, na który przekazuje się 1% podatku. Może nim być na przykład ratowanie życia konkretnego podopiecznego fundacji lub wsparcie konkretnej placówki.

 

Od 2018 roku podatnicy nie muszą już wypełniać wniosków ani deklaracji by rozliczyć PIT. Zrobi to za nich Krajowa Administracja Skarbowa, bazując na informacjach od płatników, danych przekazanych przez podatnika w zeznaniu za rok ubiegły i danych znajdujących się w rejestrach własnych oraz innych rejestrach państwowych. Tak przygotowane zeznanie będzie dostępne od 14 lutego na Portalu Podatkowym. Podatnik może je elektronicznie zweryfikować, zaakceptować lub poprawić i uzupełnić. Można też całkowicie odrzucić deklarację i rozliczyć się samodzielnie. W przypadku, gdy do 30 kwietnia PIT pozostanie bez zmian, to wtedy taki e-PIT zostanie uznany za akceptowany. Jeśli w poprzednim roku podatnik przekazywał wskazanej OPP swój 1%, organizacja ta będzie wpisana w PIT automatycznie (o ile dana OPP nadal znajduje się ogólnopolskim wykazie). W przypadku chęci zmiany organizacji lub celu szczegółowego należy wybrać je z listy dostępnej w ramach e-PIT.

   

Wykaz został sporządzony przez Narodowy Instytut Wolności na podstawie ogólnopolskiej listy organizacji pożytku publicznego uprawnionych do otrzymania 1% podatku dochodowego od osób fizycznych za rok 2021, która dostępna jest na stronie instytucji.

 

1 % w liczbach:

373 pozarządówki z naszego regionu widnieją w ministerialnym wykazie organizacji pożytku publicznego,

najwięcej organizacji pożytku publicznego uprawnionych do otrzymania 1 % działa w Bydgoszczy i Toruniu (w każdym z tych miast ponad 90 organizacji).

41,2 miliona złotych wynosi łączna suma odpisów w PIT-ach mieszkańców Kujaw i Pomorza w ubiegłym roku.

    

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%