Zamknij

Medale Unitas Durat dla kolejnych seniorek

11:22, 18.07.2021 Aktualizacja: 11:25, 18.07.2021
Skomentuj

Wiele czasu spędza pracując w swoim ogrodzie, co sprawia jej dużo satysfakcji – Gertruda Krajewska, mieszkanka Jastrzębia (powiat brodnicki) w swoje 100. urodziny otrzymała Medal Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis. Do grona uhonorowanych rówieśników Niepodległej dołączyła także Kazimiera Karwacka z Wielkiej Łąki (powiat golubsko-dobrzyński), która przez wiele lat z zaangażowaniem prowadziła gospodarstwo rolne i udzielała się lokalnie. Obu paniom medale wręczył wicemarszałek Zbigniew Sosnowski.

 

- Nasze korzenie to historia naszych rodziców, dziadków i pradziadków. Dziękujemy najstarszym mieszkańcom Kujaw i Pomorza za przekazywane doświadczenie i wkład w budowę naszej współczesności - mówi marszałek Piotr Całbecki.

 

Wczoraj, w otoczeniu rodziny, swoje urodziny świętowała Gertruda Krajewska. Na świat przyszła 15 lipca 1921 roku w Kurzętniku (województwo warmińsko-mazurskie), gdzie dorastała w rodzinnym gospodarstwie. Podczas drugiej wojny światowej jej rodzina straciła ziemię i przeniosła się do krewnych w Jastrzębiu (powiat brodnicki). Po wojnie pani Gertruda ukończyła kurs dokształcający w Pile (województwo wielkopolskie) i rozpoczęła pracę w Gminnej Spółdzielni w Bartniczce (powiat brodnicki), gdzie przez wiele lat pełniła funkcję głównej księgowej. Jest bardzo obowiązkową osobą, która wolny czas lubi spędzać rozwiązując krzyżówki i czytając książki.

 

Biogram pani Gertrudy

 

Z Kresów Wschodnich pochodzi Kazimiera Karwacka, która 18 czerwca 1921 roku urodziła się w Wozginiszkach (dziś Białoruś), gdzie w młodości pomagała rodzicom w prowadzeniu młyna. W trakcie wojennej okupacji wyszła za mąż i zamieszkała w pobliskim Zagajnie. Wojna ciężko ją doświadczyła, straciła najmłodszego syna, a rosyjscy partyzanci zamordowali jej rodziców i braci. W 1945 roku zamieszkała w Chełmoni (powiat golubsko-dobrzyński). Po śmierci męża samodzielnie wychowywała dzieci, a w 1969 roku ponownie stanęła na ślubnym kobiercu. Przez wiele lata zajmowała się rolnictwem i przewodniczyła lokalnemu kołu gospodyń wiejskich. Dużo czyta i lubi grać w karty. Ma siedmioro wnucząt i dziesięcioro prawnucząt.

 

Biogram pani Kazimiery

 

Rodziny mieszkańców regionu, którzy w 2021 roku kończą sto lat, a także starszych, zapraszamy do kontaktu pod numerem telefonu 56 62 18 344 i adresem e-mail: [email protected]. Więcej informacji na naszej stronie internetowej w zakładce Rówieśnicy Niepodległej.

 

Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%