Zamknij

Drzwi na jubileusz

17:05, 03.05.2021 Aktualizacja: 17:11, 03.05.2021
Skomentuj

W sobotę (1 maja) w kościele pod wezwaniem Świętego Mikołaja w Inowrocławiu odbyło się uroczyste odsłonięcie i poświęcenie Drzwi Jubileuszowych, które zamontowane zostały w wejściu głównym do świątyni. Ich powstanie to inicjatywa grupy lokalnych społeczników pod przewodnictwem Piotr Jóźwiaka, starszego Cechu Rzemiosł Różnych w Inowrocławiu, a za projekt odpowiada artysta plastyk Andrzej Prokopiuk.

Drzwi tworzy tympanon oraz sześć płaskorzeźb, na których zaprezentowane są najważniejsze wydarzenia z dziejów miasta. Poświęcenia dokonał arcybiskup Wojciech Polak, metropolita gnieźnieński i prymas Polski, który wygłosił też w czasie uroczystej mszy świętej homilie. W uroczystości wziął udział wicemarszałek województwa Zbigniew Ostrowski.

 

- Poświęcone w inowrocławskim kościele św. Mikołaja drzwi są nie tylko wspaniałym dziełem sztuki, ale także upamiętnieniem długiej historii miasta oraz uczczeniem stulecia przyłączenia Inowrocławia do Polski, które w roku 2019 świętowaliśmy wyrażając radość z naszej wolności, a także okazując wdzięczność wszystkim tym pokoleniom, które ofiarą najcenniejszą, życia, sercem, pracą rąk i umysłów zachowały dla nas Rzeczpospolitą - powiedział marszałek Piotr Całbecki.

 

Dzieło powstało dla uczczenia 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Inowrocław, którą obchodziliśmy w 2019 roku. Odlane z brązu drzwi ozdobione są sześcioma płaskorzeźbami nawiązujących do historii Inowrocławia od założenia miasta w XIII wieku, aż po wiek XX. Można na nich dostrzec m.in. wizerunek kapitana piechoty Wojska Polskiego Pawła Cymsa, burzony przez ludzi pomnik „Germanii” i powstańca z podniesioną w górę biało-czerwoną flagą.

 

Inicjatorem powstania drzwi jest Społeczny Komitet Budowy Drzwi Jubileuszowych w inowrocławskim kościele św. Mikołaja składający się z grupy działaczy społecznych działających pod przewodnictwem Piotra Jóźwiaka, starszego Cechu Rzemiosł Różnych w Inowrocławiu. Autorem dzieła jest Andrzej Prokopiuk, inowrocławski artysta plastyk. Za koncepcje historyczną odpowiadają Edmund Mikołajczak i Bogdan Wojtkowiak.

 

Wykończenie drzwi było możliwe dzięki dofinansowaniu samorządu województwa kujawsko-pomorskiego, który wsparł powstanie dzieła kwotą 20 tysięcy złotych.

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%