Zamknij
REKLAMA

Majowe uroczystości w Kujawsko-Pomorskiem

16:32, 03.05.2021 |
Skomentuj
REKLAMA

Uroczyste wznoszenie flag, przejazd zabytkowych aut, składanie kwiatów i msze święte – tak w Toruniu i Bydgoszczy obchodziliśmy w tym roku Dzień Flagi Rzeczpospolitej i Święto Narodowe Trzeciego Maja. W uroczystościach udział wzięli marszałek Piotr Całbecki i wicemarszałek Zbigniew Ostrowski. Nie zabrakło również atrakcji przygotowanych przez wojewódzkie instytucje kultury.

- Nie powinno dziś zabraknąć flagi na żadnym z polskich domów. Jest to powód do dumy, bo jesteśmy wspaniali. Ale nie tylko duma narodowa lecz również  refleksja i  pamięć powinna nam dziś towarzyszyć, bo za to  pokolenia naszych  przodków, ale i współczesnych, przelewało krew. Mówią o tym mogiły i wspomnienia naszych najbliższych - mówił dziś marszałek Piotr Całlbecki.

Dzień Flagi RP

Obchody rocznicowe przypadające na 3 maja poprzedziły uroczystości poświęcone Dniu Flagi Rzeczpospolitej. W sobotę (2 maja) w Toruniu o godzinie 10 odbyło się uroczyste podniesienie flagi państwowej na maszcie na Rynku Staromiejskim, a ulicami miasta przejechały zabytkowe samochody i motocykle przyozdobione w biało-czerwone barwy. Uroczysty przejazd wyruszył spod Przystani AZS w Toruniu i poruszał się trasą przez Bulwar Filadelfijski, ulicą Lubicką, mostem gen. Elżbiety Zawackiej oraz ulicami: Łódzką, Poznańską i gen. Władysława Andersa.

 

Święto Trzeciego Maja

Bydgoszcz

Uroczystości związane z rocznicą uchwalenia Konstytucji 3 maja w Bydgoszczy rozpoczęły się w bazylice św. Wincentego a Paulo, gdzie o godzinie 10 została odprawiona msza święta w intencji Ojczyzny celebrowana przez biskupa ordynariusza bydgoskiego Jana Tyrawę. Po mszy wojewoda Mikołaj Bogdanowicz i wicemarszałek Zbigniew Ostrowski udali się na Plac Wolności, gdzie wspólnie złożyli wieniec pod Pomnikiem Wolności.

Toruń

Obchody zaczęły się o godzinie 11.30 wraz z uroczystym podniesieniem flagi na Rynku Staromiejskim. Następnie marszałek Piotr Całbecki złożył kwiaty pod znajdującą się na fasadzie kościoła św. Ducha tablicą upamiętniającą toruńskie manifestacje „Solidarności” z 1 i 3 maja 1982 roku. O godzinie 12 w katedrze św. Janów przy zachowaniu obostrzeń sanitarnych odbyła się msza święta w intencji Ojczyzny.

Pod siedzibą Urzędu Marszałkowskiego z okazji 190. rocznicy manifestacji z 3 maja 1981 roku została zaprezentowana wystawa zdjęć autorstwa Lecha Różańskiego, byłego działacza NSZZ "Solidarność" i fotoreportera oraz redaktora technicznego biuletynu informacyjnego "Wolne Słowo". O godzinie 17:30 w programie TVP3 Bydgoszcz odbył się natomiast koncert pt. „Wolność to ta najjaśniejsza z gwiazd – nadzieja” wykonany przez Orkiestrę Wojskową z Torunia. Uroczystość otworzył marszałek Piotr Całbecki.

 

Nie zabrakło także atrakcji przygotowanych przez marszałkowskie instytucje kultury. Ze szczegółami ich oferty można zapoznać się na naszej stronie internetowej. 

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%