Zamknij
REKLAMA

Majowe uroczystości w Kujawsko-Pomorskiem

10:58, 30.04.2021 |
Skomentuj
REKLAMA

Uroczyste wznoszenie flag, przejazd zabytkowych aut, składanie kwiatów i msze święte – tak w najbliższy weekend w   Toruniu i Bydgoszczy obchodzić będziemy Dzień Flagi Rzeczpospolitej i Święto Narodowe Trzeciego Maja. W uroczystościach udział wezmą marszałek Piotr Całbecki i wicemarszałek Zbigniew Ostrowski. Nie zabraknie również atrakcji oferowanych przez nasze instytucje kultury.

- Majowe święta są bliskie każdemu Polakowi, każdemu polskiemu patriocie - wszystkim, którym drogie są wartości, na których ufundowano Rzeczpospolitą. W tym roku uczcimy 230. już rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja, którą w naszym województwie świętować będziemy na wiele różnych sposobów - podkreśla marszałek Piotr Całbecki.

Dzień Flagi RP

 

Obchody rocznicowe przypadające na 3 maja poprzedzą te poświęcone Dniu Flagi Rzeczpospolitej. Z tej okazji w sobotę (2 maja) w Toruniu o godzinie 10 odbędzie się uroczyste podniesienie flagi państwowej na maszcie na Rynku Staromiejskiego, a miastem przejadą zabytkowe samochody i motocykle przyozdobione w biało-czerwone barwy, które wyruszą spod Przystani AZS w Toruniu i przejadą trasą przez Bulwar Filadelfijski, ulicę Lubicką, Most gen. Elżbiety Zawackiej oraz ulice Łódzką, Poznańską i gen. Władysława Andersa.

 

Święto Trzeciego Maja

 

Bydgoszcz

Uroczystości związane z rocznicą uchwalenia Konstytucji 3 maja w Bydgoszczy rozpoczną się w bazylice św. Wincentego a Paulo, gdzie o godzinie 10 zostanie odprawiona msza święta w intencji Ojczyzny celebrowana przez biskupa ordynariusza bydgoskiego Jana Tyrawę. Po mszy wojewoda Mikołaj Bogdanowicz i wicemarszałek Zbigniew Ostrowski udadzą się na Plac Wolności, gdzie wspólnie złożą wieniec pod Pomnikiem Wolności.

Program majowych uroczystości w Bydgoszczy

 

Toruń

W Toruniu obchody zaczną się o godzinie 11.30 wraz z uroczystym podniesieniem flagi na Rynku Staromiejskim. Następnie marszałek Piotr Całbecki złoży kwiaty pod znajdującą się na fasadzie kościoła św. Ducha tablicą upamiętniającą toruńskie manifestacje „Solidarności” z 1 i 3 maja 1982 roku. O godzinie 12 w katedrze św. Janów przy zachowaniu obostrzeń sanitarnych odbędzie się msza święta w intencji Ojczyzny.

 

Pod siedzibą Urzędu Marszałkowskiego z okazji 190. rocznicy manifestacji z 3 maja 1981 roku zostanie zaprezentowana wystawa zdjęć autorstwa Lecha Różańskiego, byłego działacza NSZZ "Solidarność" i fotoreportera oraz redaktora technicznego biuletynu informacyjnego "Wolne Słowo". O godzinie 17:30 w programie TVP3 Bydgoszcz odbędzie się koncert pt. „Wolność to ta najjaśniejsza z gwiazd – nadzieja” wykonany przez Orkiestrę Wojskową z Torunia. Uroczystość otworzy marszałek Piotr Całbecki.

Program majowych uroczystości w Toruniu

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%