Zamknij
REKLAMA

Pamięci świętego Jana Pawła II

11:48, 17.10.2020 |
Skomentuj
REKLAMA

„Te Deum” Krzysztofa Herdzina w Filharmonii Pomorskiej i odsłonięcie pamiątkowej tablicy w terminalu Portu Lotniczego w Bydgoszczy to kolejne wydarzenia wpisujące się w obchody setnej rocznicy urodzin Jana Pawła II. Uroczystości, z udziałem marszałka Piotra Całbeckiego, odbyły się dziś (16 października), w czterdziestą drugą rocznicę wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową. 

- Sądzę, że ten pontyfikat otworzył nową epokę. Dał nam szansę, szczególnie tej części Europy, która znalazła się pod jarzmem komunistycznym, abyśmy zmienili nasze życie i ziemię na lepsze. W kontekście dialogu, do jakiego papież namawiał, możemy odnaleźć się wszyscy, bo to przecież dialog jest podstawą tworzenia dobra w każdej postaci – podkreśla marszałek Piotr Całbecki.

W Filharmonii Pomorskiej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy odbyło się prawykonanie „Te Deum”, utworu skomponowanego przez wybitnego kompozytora i dyrygenta Krzysztofa Herdzina. Dzieło, powstałe na zamówienie marszałka Piotra Całbeckiego, wykonali w towarzystwie Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Pomorskiej i Polskiego Chóru Kameralnego Iwona Hossa i Adam Zdunikowski. Podczas koncertu usłyszeliśmy również „Hymn o św. Albercie Chmielowskim” i „Trzy korony na smyczki” Herdzina. 

 

- To kolejny utwór sakralny, który napisałem w ostatnim czasie. Po Requiem, wydaje mi się najbardziej wyrastającą z mojej duchowości, próbą zrozumienia samego siebie i określenia swojego miejsca w świecie. Łaciński tekst tego chwalebnego hymnu wprowadza wyjątkową atmosferę obcowania z sacrum, inspiruje kompozytora, a mam nadzieję, że i odbiorcę, do wejścia w wyższy stopień wibracji. Proszę traktować te współbrzmienia, jako moje podziękowanie za obecność Jan Pawła II w naszym życiu – mówi Krzysztof Herdzin.

 

Również dziś (16 października) w terminalu bydgoskiego Portu Lotniczego odsłonięta została tablica upamiętniająca wizytę papieża 7 czerwca 1999 roku. To właśnie w tym miejscu, dwadzieścia jeden lat temu, Ojciec Święty spotkał się z mieszkańcami i odebrał dyplom honorowego obywatela Bydgoszczy. W dzisiejszej uroczystości wzięli udział także radni sejmiku województwa Roman Jasiakiewicz i Michał Krzemkowski. 

 

Region Jana Pawła II

W 2017 roku województwo kujawsko-pomorskie, jako pierwszy region na świecie zostało objęte patronatem Jana Pawła II (więcej). Święto Województwa Kujawsko-Pomorskiego, ustanowione w 2008 roku, obchodzimy 7 czerwca, w rocznicę papieskiej pielgrzymki na Kujawy i Pomorze. Oficjalnie papież dwukrotnie odwiedzał region: 6 i 7 czerwca 1991 roku był we Włocławku, również 7 czerwca, ale 1999 roku przybył z pielgrzymką do Bydgoszczy i Torunia. Tego samego dnia przypada wojewódzki dzień patronalny św. Jana Pawła II.

 

Wojewódzkie obchody jubileuszu urodzin świętego Jana Pawła II odbyły się w maju. Więcej o wydarzeniach.

 

Na zlecenie Urzędu Marszałkowskiego powstał komiks „Jan Paweł II – nasz patron”. Opowiada on o pielgrzymkach Ojca Świętego do naszego regionu. Obserwujemy je z perspektywy osób uczestniczących w wizytach papieża w Bydgoszczy, Toruniu i Włocławku, które opowiadają o swoich wspomnieniach studentowi, piszącemu pracę magisterską. Tekst napisał Maciej Jasiński, rysunki wykonał Jacek Michalski, współpraca historyczna profesor Waldemar Rozynkowski. Komiks dostępny jest także online.

 

Czytaj także:

Był darem. Wywiad z marszałkiem Piotrem Całbeckim.

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA