Zamknij
REKLAMA

Dzień Polskiego Państwa Podziemnego

11:46, 27.09.2020 |
Skomentuj
REKLAMA

„To historyczne wydarzenie zapoczątkowało budowę Polskiego Państwa Podziemnego, fenomenu w dziejach nie tylko drugiej wojny światowej” – czytamy w uchwale Sejmu RP, ustanawiającej 27 września Dniem Polskiego Państwa Podziemnego. W niedzielę obchodzimy 81. rocznicę utworzenia Służby Zwycięstwu Polski, pierwszej konspiracyjnej organizacji niepodległościowej w okupowanej Polsce. Uroczystości z tej okazji odbędą się w Bydgoszczy i Toruniu.

- W tym dniu wyrażamy szczególną wdzięczność bojownikom Polskiego Państwa Podziemnego i wszystkim tym, którzy w ówczesnych warunkach, z narażeniem własnego życia, walczyli o niepodległość ojczyzny – mówi marszałek Piotr Całbecki.

 

Obchody w Bydgoszczy rozpocznie o 10.30 nabożeństwo w kościele garnizonowym Najświętszej Maryi Panny Królowej Pokoju. Po mszy świętej zebrani złożą kwiaty pod tablicą poświęconą bohaterom cywilnej walki o niepodległość ojczyzny umieszczoną na gmachu Urzędu Wojewódzkiego. Podczas bydgoskich uroczystości samorząd województwa będzie reprezentował wicemarszałek Zbigniew Ostrowski.

 

W Toruniu uroczystość patriotyczna odbędzie się przy obelisku poświęconym Komendantom Okręgu Pomorskiego ZWZ – AK. Następnie o godzinie 17 w kościele garnizonowym świętej Katarzyny odprawiona zostanie msza święta. Uroczystości odbędą się z udziałem sekretarza województwa Marka Smoczyka.

 

Droga do niepodległości

Po klęsce wrześniowej 1939 nie zaprzestano kontynuowania walki z okupantem. 27 września 1939 roku, na rozkaz dowódcy obrony Warszawy generała Juliusza Rómmla, powołana została Służba Zwycięstwu Polski (SZP). Organizacja dążyła do wyzwolenia Polski w granicach przedwojennych, odtworzenia armii polskiej oraz powołania tymczasowych ośrodków władzy. W listopadzie 1939 roku przekształcona została w Związek Walki Zbrojnej, by ostatecznie stworzyć w 1942 roku struktury Armii Krajowej, które stały się siłami zbrojnymi Polskiego Państwa Podziemnego.

 

Kurierka, cichociemna – generał Elżbieta Zawacka

Do kurierek polskiego podziemia, potajemnie przemierzających całą Europę, należała Elżbieta Zawacka. Była drugą kobietą w historii Wojska Polskiego awansowaną na stopień generała brygady i jedyną wśród cichociemnych, czyli żołnierzy Polskiego Państwa Podziemnego, którzy po przeszkoleniu w Wielkiej Brytanii wrócili do kraju, by organizować ruch oporu i szkolić jego uczestników.

 

Urząd Marszałkowski organizuje corocznie konkurs im. gen. bryg. prof. Elżbiety Zawackiej „Oni tworzyli naszą historię”, w ramach którego uczniowie szkół z regionu przygotowują prace dokumentujące losy nieznanych bohaterów oraz wspomnienia uczestników i świadków ważnych wydarzeń w dziejach Polski i regionu. Informacje o tegorocznych zwycięzcach tutaj.

 

Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA