Zamknij
REKLAMA

Dzięki nim nad wodą czujemy się bezpiecznie

15:33, 26.06.2020 |
Skomentuj
REKLAMA

W poniedziałek (29 czerwca) swoje święto obchodzą ratownicy Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Do ich zadań należą patrolowanie plaż, kąpielisk, rzek i jezior, upowszechnianie nauki pływania, prowadzenie szkoleń i akcji profilaktycznych. W Kujawsko-Pomorskiem jest ich ponad siedmiuset. Wypoczywającym nad wodą przypominamy ogólnopolski numer ratunkowy (601 100 100) i zachęcamy do pobrania aplikacji "Ratunek", umożliwiającej precyzyjną lokalizację osoby poszkodowanej i szybką pomoc służb WOPR.

- Zasługują na najwyższe uznanie, cieszą się społecznym szacunkiem. W przededniu ich święta dziękuję wszystkim WOPR-owcom za zaangażowanie, odwagę i ofiarność. Życzę satysfakcji z tego, co robicie, powodzenia akcji ratowniczych, pomyślności w życiu osobistym – mówi marszałek Piotr Całbecki.

W kujawsko-pomorskim WOPR pracuje 726 ratowników, w ostatnim  roku dołączyło 41 nowych osób. Wielu z nich posiada dodatkowe kwalifikacje i uprawnienia – są płetwonurkami, sternikami motorowodnymi, żeglarzami i instruktorami żeglarstwa.

 

Ratownicy w naszym regionie zrzeszeni są w 8 organizacjach WOPR:

WOPR Województwa Kujawsko-Pomorskiego w Bydgoszczy

Nadgoplańskim WOPR w Kruszwicy (powiat inowrocławski)

Rejonowym WOPR w Bydgoszczy

Rejonowym WOPR w Toruniu

Włocławskim WOPR we Włocławku

Lipnowskim WOPR w Lipnie

Wdeckim WOPR w Tleniu (powiat świecki)

Pałuckim WOPR w Żninie.

 

W ubiegłym roku WOPR w naszym regionie otrzymało ponad dwa tysiące zgłoszeń alarmowych, w tym piętnaście wezwań za pomocą aplikacji „Ratunek”, woprowskie patrole podjęły 45 akcji ratowniczych. Nie wszystkie interwencje zakończyły się szczęśliwie – w czasie wakacji 2019 w  rzekach, stawach i jeziorach Kujaw i Pomorza utonęło dwanaście osób (większość z nich była pod wpływem alkoholu).

 

Działalność WOPR to nie tylko patrolowanie akwenów wodnych. Ratownicy prowadzą prelekcje i pokazy, podczas których uczą, jak bezpiecznie korzystać z wypoczynku nad wodą, jak zachowywać się w sytuacjach zagrożenia i jak udzielić pierwszej pomocy. W ubiegłorocznych akcjach profilaktycznych w Kujawsko-Pomorskiem wzięło udział blisko osiemnaście i pół tysiąca mieszkańców regionu.

 

Zgłoszenia ratunkowe z terenu województwa kujawsko-pomorskiego przyjmuje Wojewódzkie Centrum Koordynacji Ratownictwa Wodnego w Kruszwicy. Połączenia odbierane są 24 godziny na dobę przez cały rok.

 

Bezpłatna aplikacja "Ratunek" (na telefony komórkowe z systemami operacyjnymi Android i iOS, wyposażone w GPS) w sytuacji zagrożenia życia lub zdrowia umożliwia szybki kontakt poszkodowanego z WOPR-em. System automatycznie łączy się ze zintegrowanym z aplikacją właściwym numerem ratunkowym, a ratownicy otrzymują informację o lokalizacji osoby dzwoniącej z dokładnością do 3 metrów.  

 

W trosce o bezpieczeństwo nad wodą

Samorząd województwa kujawsko-pomorskiego wspiera finansowo działalność patrolową WOPR i organizowane przez stowarzyszenie akcje profilaktyczne. W tym roku przekazaliśmy na ten cel 120 tysięcy złotych (więcej).

 

Dzięki środkom Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2007-2013 rozbudowano i gruntownie przebudowano bazę Wodnego Ochotniczego Pogotowia Wodnego w Borównie (gmina Dobrcz, powiat bydgoski). Obiekt służy ratownikom jako regionalne centrum szkoleniowe i baza sprzętowa. Dysponuje także dostępnym dla plażowiczów strzeżonym kąpieliskiem. Dotacja z RPO wyniosła 1,4 miliona złotych (więcej).

 

Wsparcie z naszego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020 umożliwiło Nadgoplańskiemu WOPR w Kruszwicy organizację bezpłatnych szkoleń dla ratowników, sterników motorowodnych i płetwonurków oraz kursów z kwalifikowanej pierwszej pomocy (więcej). W przygotowaniu jest nowy projekt szkoleniowy dla osób chcących uzyskać kwalifikacje ratownika wodnego, sternika i płetwonurka. Szczegóły wkrótce na kujawsko-pomorskie.pl.

 

Ratownicy w liczbach:

726 zawodowych ratowników

501 ratowników kwalifikowanej pierwszej pomocy

339 sterników motorowodnych

167 płetwonurków

77 ratowników ze specjalizacją ratownictwa lądowego

19 instruktorów ratownictwa wodnego

14 ratowników z kwalifikacjami do zabezpieczania spływów kajakowych

Sprzęt WOPR:

50 łodzi ratowniczych

44 przyczepy łodziowe

7 skuterów wodnych

4 quady ratownicze

2 ambulanse medyczne

4 worki wypornościowe

4 zapory przeciwolejowe o łącznej długości 135 metrów

3 motopompy szlamowe

3 pompy pływające

2 sonary do poszukiwań pod wodą.

 

Sezon letni 2019 w liczbach:

574 dyżury w stanicach WOPR

594 partole na akwenach wodnych

45 akcji ratowniczych

9 akcji poszukiwawczych

2375 zgłoszeń alarmowych

12 utonięć

91 spotkań profilaktycznych

18 436 uczestników akcji profilaktycznych

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA