Zamknij

W Brukseli o ochronie wód i ochronie przed powodzią

10:50, 20.02.2020 Aktualizacja: 10:51, 20.02.2020
Skomentuj

Marszałek Piotr Całbecki jest dziś (20 lutego) w Brukseli gospodarzem spotkania konsultacyjnego w sprawie dwóch ważnych aktów prawa Unii Europejskiej, kluczowych dla unijnej polityki w dziedzinie ochrony wód i bezpieczeństwa przeciwpowodziowego. Komisja Środowiska, Zmiany Klimatu i Energii Komitetu Regionów (ENVE), w której pan marszałek zasiada, powierzyła mu obowiązki sprawozdawcy przygotowywanej w KR opinii w tej sprawie.

Chodzi o unijne dyrektywę wodną i dyrektywę powodziową i to, na ile pozostają one aktualne w świetle obecnych wyzwań i problemów oraz w jakim kierunki powinna pójść ich ewentualna nowelizacja. Komitet Regionów, jedno z ważnych unijnych ciał doradczych, otrzymał do zaopiniowania przygotowany w Komisji Europejskiej roboczy na razie dokument na ten temat. Obecnie pracują nad nim Komisja Środowiska, Zmiany Klimatu i Energii (ENVE) oraz marszałek Piotr Całbecki, który w przyszłym tygodniu (27 lutego) zaprezentuje komisji przygotowaną przez siebie wstępną analizę  tego dokumentu, będącą punktem wyjścia do debaty na ten temat. W pracy nad nią wspiera go wybitny ekspert w tej dziedzinie, twórca nowoczesnej koncepcji ekohydrologii prof. Maciej Zalewski, który jest dyrektorem Międzynarodowego Centrum Ekologii Polskiej Akademii Nauk i stałym współpracownikiem UNESCO.

W dzisiejszym otwartym spotkaniu konsultacyjnym w siedzibie Komitetu Regionów uczestniczą przedstawiciele KE oraz reprezentanci europejskich organizacji pozarządowych, stowarzyszeń władz lokalnych i regionalnych oraz biur regionalnych w Brukseli. Wsłuchując się w głos interesariuszy, gospodarz naszego województwa zbiera materiał do „Oceny adekwatności ramowej dyrektywy wodnej i dyrektywy powodziowej”, którą przedstawi 27 lutego podczas posiedzenia ENVE.

Dokument ten obejmuje główne kwestie, które zostaną omówione w projekcie opinii i przedstawia kluczowe zagadnienia, które zostaną poddane dyskusji na forum Komitetu Regionów. Głosowanie nad ostatecznym kształtem opinii zaplanowane jest podczas majowej (13-14 maja) sesji plenarnej KR. 

Komitet Regionów jest głosem regionalnych i lokalnych społeczności w Brukseli - organem doradczym UE, złożonym z wybranych na szczeblu lokalnym i regionalnym przedstawicieli wszystkich 27 państw członkowskich. Jego podstawowa? rola? jest artykułowanie zaleceń co do tego, jak Unia Europejska powinna kształtować swa? politykę i prawo w kwestiach, które mają bezpośredni wpływ na regiony i miasta.

Materiał: Beata Krzemińska, rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego i Biuro Regionalne w Brukseli

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%