Zamknij

W szlachetnym celu

11:02, 08.01.2020 Aktualizacja: 11:05, 08.01.2020
Skomentuj

Dziesiąty Marszałkowski Bal Dobroczynny odbędzie się  w sobotę (11 stycznia) w Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki. Dochód z imprezy trafi do czterech instytucji w regionie niosących pomoc ubogim i niepełnosprawnym: Domu Pomocy Społecznej w Chełmnie, Domu Pomocy Społecznej dla Dzieci i Młodzieży w Kamieniu Krajeńskim (powiat sępoleński), Hospicjum dla Dzieci „Nadzieja” w Toruniu i Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej dla Dziewcząt w Pniewitem (powiat chełmiński). Zbieramy też pieniądze na rzecz misji niosących pomoc potrzebującym Angoli, Indonezji i Zambii. Szczegóły balu zaprezentowaliśmy podczas dzisiejszej (7 stycznia) konferencji prasowej.

- W naszym regionie nie brakuje wielu wspaniałych ludzi, którzy chcą pomagać innym. Bal jest jedną z form takiej pomocy. Chcemy też przypomnieć wszystkim, że nie tylko przy wyjątkowych okazjach, ale również codzienną pracą możemy nieść pomoc potrzebującym. Tak jak osoby prowadzące placówki pomocowe w regionie oraz misjonarze wspierający potrzebujących za granicą­ ­– mówi marszałek Piotr Całbecki.

Wypowiedzi podczas konferencji:

marszałek Piotr Całbecki,
Jerzy Grochowski, zastępca sekretarza województwa, koordynator balu,
s. Urszula Wardowska, Dom Pomocy Społecznej w Chełmnie,
s. Karolina Blok, Dom Pomocy Społecznej dla Dzieci i Młodzieży w Kamieniu Krajeńskim,
Magdalena Nałęcz, Hospicjum dla dzieci „Nadzieja” w Toruniu,
s. Katarzyna Machut, Placówka Opiekuńczo-Wychowawcza dla Dziewcząt w Pniewitem.

Środki zbierane podczas kolejnych edycji balu przeznaczamy na działalność organizacji i instytucji, które niosą pomoc i opiekę niepełnosprawnym i potrzebującym mieszkańcom naszego województwa. Łączny dochód z wszystkich edycji imprezy przekroczył półtora miliona złotych.

W tym roku dochód z balu trafi do podopiecznych czterech instytucji z regionie:

Hospicjum dla dzieci „Nadzieja” w Toruniu to placówka prowadzona przez Fundację Społeczno-Charytatywną „Pomoc Rodzinie i Ziemi”. Sprawuje opiekę medyczną, pielęgniarską i farmakologiczną nad dziećmi i młodzieżą cierpiącymi na nieuleczalne choroby. Prowadzi całodobowy Zakład Pielęgnacyjno-Opiekuńczy przy ul. Włocławskiej, a także Hospicjum Domowe, pod którego opieką znajduje się 53 podopiecznych i ich rodziny.

Dom Pomocy Społecznej w Chełmnie prowadzony jest przez Zgromadzenie Sióstr Miłosierdzia św. Wincentego a Paulo. Placówka ma 152 mieszkańców – dzieci, młodzież i dorosłych niepełnosprawnych intelektualnie oraz przewlekle somatycznie chorych. Tylko niektórzy są rzadko odwiedzani przez biologiczne rodziny. Ich prawdziwą rodziną jest społeczność złożona z pensjonariuszy, sióstr i innych pracowników ośrodka. Placówkę wspieraliśmy już w ramach dwóch edycji Marszałkowskiego Balu Dobroczynnego w 2012 i 2017 roku.

Domu Pomocy Społecznej dla Dzieci i Młodzieży w Kamieniu Krajeńskim (powiat sępoleński) prowadzonym przez Zgromadzenie Sióstr św. Elżbiety mieszka pięćdziesięcioro podopiecznych – dzieci i młodych ludzi niepełnosprawnych intelektualnie oraz z tak zwaną niepełnosprawnością sprzężoną (intelektualną i ruchową). Tu korzystają z rehabilitacji, uczą się i rozwijają w dostępnych sobie sferach. Oprócz zapewnienia całodobowej opieki podopiecznym, placówka organizuje też zajęcia świetlicowe, spacery, wycieczki, zabawy i gry sportowe. Mieszkańcy zaopatrywani są także w sprzęt ortopedyczny oraz środki pomocnicze. Podopiecznych placówki wspieraliśmy w ramach Marszałkowskiego Balu Dobroczynnego w 2013 i  2016 roku. Działalność DPS wspiera Fundacja „Pomóżmy Dzieciom Niepełnosprawnym”. 

Placówka Opiekuńczo-Wychowawcza dla Dziewcząt w Pniewitem (powiat chełmiński) prowadzona jest przez Zgromadzenie Sióstr Pasterek od Opatrzności Bożej. Sprawuje opiekę nad czternastoma dziewczętami. Placówka zapewnia swoim wychowankom ukończenie nauki szkoły ponadpodstawowej. Udziela pomocy samotnym matkom i bierze udział w resocjalizacji kobiet w więzieniach. Prowadzi także świetlice środowiskowe dla dzieci z rodzin dysfunkcyjnych.

Wsparcie pomoże również:

polskiej misji w Zambii, prowadzonej przez księdza Wojciecha Łapczyńskiego, który planuje zakupić pompę solarową do wody,
polskiej misji w Angoli, prowadzona przez siostrę Elżbietę Kołpę w wiosce dla trędowatych pod miastem Saurimo w północno-wschodniej części kraju. Planuje kupno przedmiotów szkolnych i jedzenia dla dzieci,
polskiej misji w Indonezji, prowadzoną przez siostrę zakonną, która uczy dzieci języka angielskiego i przedmiotów rolniczych.

Na dochód z balu złożą się wpłaty od par uczestniczących w imprezie, a także środki zebrane podczas aukcji wartościowych przedmiotów. W pomoc w organizacji wydarzenia angażują się instytucje i firmy z regionu oraz samorządowcy i znane osobistości, które przekazują wartościowe przedmioty na balową aukcję charytatywną oraz loterię. Pomóc można dokonując wpłaty na konto balu: 23 9511 0000 0094 8518 2000 0070 (w tytule wpisać: X Bal Marszałka oraz imię i nazwisko dobroczyńcy).

Do tej pory pomogło już ponad 160 darczyńców, którzy przekazali na licytację około 230 przedmiotów między innymi dzieła sztuki, biżuterię i ciekawe wydawnictwa. Wśród darowanych przedmiotów są: zestaw sześciu książek Olgi Tokarczuk z jej autografem, motor żużlowy od klubu KS Toruń, koszulka reprezentacji Polski w piłce nożnej Roberta Lewandowskiego z jego podpisem, koszulka Kamila Stocha z jego podpisem, obraz Zdzisława Beksińskiego, płyta winylowa z podpisem Robbiego Williamsa oraz zaproszenie VIP na jeden z jego koncertów, obraz „Szczęśliwa rodzina” popularnego wiktoriańskiego malarza Edwina Thomasa Robertsa, koszulka z podpisem Danny’ego DeVito, serwis kawa herbata Rosenthal Sanssouci Ramona dla 12 osób.

Lista przedmiotów prezentowanych podczas konferencji

Podobnie jak przed rokiem, Marszałkowski Bal Dobroczynny odbędzie się w Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki w Toruniu. Oprawę muzyczną zapewnią Eljazz Orchestra i Kwartet Pomorski. Gwiazdami wieczoru będą Gruziński Narodowy Zespół Pieśni i Tańca „Kutaisi” oraz Stefano Terrazzino Trio, wystąpi także  Zespół Pieśni i Tańca „Ziemia Bydgoska” i Toruńska Orkiestra Wojskowa.

Marszałkowski Bal Dobroczynny w liczbach:

X edycja balu odbędzie się 11 stycznia w CKK Jordanki w Toruniu,
suma środków zebranych podczas wszystkich edycji balu przekroczyła 1,5 miliona złotych,
dochód z dotychczasowych edycji imprezy trafił do podopiecznych 17 instytucji z regionu oraz 4 misji zagranicznych
pomóc można dokonując wpłaty na konto balu: 23 9511 0000 0094 8518 2000 0070 (w tytule wpisać: X Bal Marszałka oraz imię i nazwisko dobroczyńcy).

Więcej szczegółów na temat Marszałkowskiego Balu Dobroczynnego na stronie balmarszalka.kujawsko-pomorskie.pl

Materiał: Beata Krzemińska, rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%