Zamknij
REKLAMA

Świąteczne wizyty u najstarszych mieszkańców regionu

12:25, 13.12.2019 |
Skomentuj
REKLAMA

Pamiętamy o stuletnich i starszych mieszkańcach województwa, zapraszając ich do uczestnictwa w życiu naszego regionu. Odwiedzamy seniorów ich domach i zachęcamy do obecności podczas ważnych dla nas wydarzeń. Wszystkim uhonorowanym marszałkowskim medalem Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis składamy przedświąteczne wizyty i wręczamy upominki.

- Życie najstarszych mieszkańców regionu jest klamrą, która łączy dziesięciolecia, towarzyszy całej współczesnej historii naszej ojczyzny. Ich losy są symbolem losów naszego kraju. Jesteśmy wdzięczni za świadectwo, za proste, osobiste opowieści, dlatego z wielką przyjemnością honorujemy nestorów mieszkających w regionie najwyższym wojewódzkim odznaczeniem, medalem Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis – mówi marszałek Piotr Całbecki.

Wszystkim najstarszym mieszkańcom regionu przekazujemy świąteczne upominki od marszałka Piotra Calbeckiego. W naszą akcję włączyli się wicemarszałkowie Zbigniew Ostrowski i Zbigniew Sosnowski, przewodnicząca sejmiku Elżbieta Piniewska oraz członkowie zarządu województwa Aneta Jędrzejewska i Sławomir Kopyść, którzy odwiedzają nestorów w ich domach. Pięciu paniom złożymy wizytę po raz pierwszy.

Wicemarszałek Zbigniew Sosnowski wręczy Medale Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis stupięcioletniej Eleonorze Wawrzyniak z Torunia i stuletniej Zofii Dybowskiej-Moroz (18 grudnia) oraz stuletniej Gertrudzie Chojnowskiej z Grudziądza i stuletniej Jadwidze Górnej z Elgiszewa w powiecie golubsko-dobrzyńskim (20 grudnia).

Z rąk przewodniczącej sejmiku Elżbiety Piniewskiej medal odbierze stuletnia Stefania Dąbrowska z Inowrocławia (22 grudnia).

Biogramy pań

Ubiegłoroczną, setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości uczciliśmy  w sposób szczególny – uhonorowaliśmy osoby, które swoją pamięcią sięgają do początków odrodzonej ojczyzny. Dotarliśmy do mieszkańców regionu urodzonych w 1918 roku i wcześniej, świadków historii ostatniego stulecia. Każdemu wręczyliśmy okolicznościowy medal Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis. W tym roku kontynuowaliśmy akcję, dzięki czemu medale otrzymało już sto sześć osób.

Każda z uhonorowanych osób niesie ze sobą wyjątkową historię. Wiele z nich prowadziło gospodarstwa rolne, zajmowało się domem i wychowywaniem kolejnych pokoleń. Wśród stulatków są także bohaterowie II wojny światowej, którzy walczyli w powstaniu warszawskim i na innych frontach Europy, odznaczani za męstwo i honor. Wysłuchaliśmy od nich historii o dziejach krawiectwa, cukiernictwa, fryzjerstwa, pielęgniarstwa, szkolnictwa, księgowości i handlu na terenach naszego regionu. Biogramy wszystkich uhonorowanych znajdują się na stronie kujawsko-pomorskie.pl w zakładce ”Rówieśnicy Niepodległej”.

Pierwsze spotkania przerodziły się w dalsze znajomości. Z panią Aurelią Liwińską spotkaliśmy się już kilkukrotnie, towarzyszyła nam przy odsłonięciu instalacji zawierającej kartki ze złożonymi pod deklaracją na stulecie odzyskania niepodległości podpisami mieszkańców regionu, jest też specjalnym uczestnikiem jednego z lotów reaktywowanego połączenia Bydgoszcz-Warszawa-Bydgoszcz (więcej). Marszałek Piotr Całbecki był gościem 107. i 108. urodzin mieszkającej w Chełmnie pani Elżbiety Rogali (więcej), ostatnio ponownie podejmowaliśmy przedwojennego ułana, pana Maksymiliana Kasprzaka (więcej).

W 2020 roku również będziemy wręczać każdej osobie, która ukończy setny rok życia, imienny medal Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis. W związku z tym zapraszamy  do kontaktu rodziny osób z województwa kujawsko-pomorskiego, które skończą sto lat, a także osób, powyżej setnego roku życia, którym do tej pory nie wręczyliśmy medalu. Prosimy o kontakt pod numerem telefonu 56 62 18 344.

Zapraszamy do zapoznania się z zakładką świąteczną „Nasze Święta”.

Materiał: Beata Krzemińska, rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA