Zamknij

Stan wojenny: noc po karnawale Solidarności

10:23, 12.12.2019 Aktualizacja: 10:24, 12.12.2019
Skomentuj

Pamiętając o trudnej historii naszego kraju, obchodzimy rocznicę wprowadzenia stanu wojennego w 1981 roku, czcząc pamięć ofiar i akcentując niezłomną postawę członków opozycji demokratycznej tamtego czasu. Uroczystości dziś (12 grudnia) w Chełmnie i jutro (13 grudnia) w Bydgoszczy, Toruniu, Włocławku, Potulicach, Chełmży, Tucholi i Kowalewie Pomorskim.

O północy z 12 na 13 grudnia 1981 roku, wśród rozpędzonego karnawału Solidarności, komunistyczne peerelowskie władze wprowadziły stan wyjątkowy na terenie całego kraju. Jeszcze tej samej nocy rozpoczęły się aresztowania aktywistów związanych z Solidarnością i działaczy opozycji demokratycznej. Brutalnie rozprawiono się ze strajkami okupacyjnymi w firmach i na uczelniach, internowano ponad 10 tysięcy osób, w wielu instytucjach pojawili się komisarze zajmujący miejsce dotychczasowych kierownictw. Na ulice wyszły wojsko i uzbrojone formacje policyjne. Wyłączono telefony, sygnał telewizyjny i radiowy, wprowadzono godzinę policyjną, ograniczono możliwość podróżowania. Wielu niezależnie myślących ludzi, w tym dziennikarzy, straciło pracę. Oficjalną liczbę osób, które w wyniku tych działań straciły życie – kilkadziesiąt osób – należy urealnić o tych, którzy zmarli nie otrzymawszy na czas pomocy medycznej, bo także do służb ratunkowych nie można się było dodzwonić. Choć w lipcu 1983 roku obostrzenia oficjalnie zniesiono, polska demokracja otrzymała drugą szansę dopiero w 1989 roku.

Na tegoroczne uroczystości zapraszają marszałek Piotr Całbecki, wojewoda kujawsko-pomorski, lokalne władze samorządowe, regionalne kierownictwa związku zawodowego Solidarność oraz organizacje pozarządowe zajmujące się kultywowaniem pamięci o polskiej drodze do suwerenności.   

- Tradycyjnie spotykamy się o dziś o 23.50 przed kościołem akademickim w Toruniu, by złożyć kwiaty pod tablicą pamiątkową. Pamiętając o tamtych wydarzeniach łatwiej ocenić drogę, którą przebyliśmy jako społeczeństwo, zanim mogliśmy dołączyć do zjednoczonej  Europy – podkreśla marszałek Piotr Całbecki.

 

Jutro (13 grudnia) m.in. uroczystości w Chełmży w powiecie toruńskim, które rozpoczynają regionalną akcję upamiętniania działaczy Solidarności Rolników Indywidualnych. 

Program obchodów regionalnych

Materiał: Beata Krzemińska, rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

G.TG.T

1 2

Stan wojenny i poprzedni system w Chełmnie trwa nieprzerwanie.?świedczy o tym obiekt na Pl.Wolności gloryfikujący powstanie systemu totalitarnego ! 13:31, 12.12.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo
0%