Zamknij

100 lat Ochotniczej Straży Pożarnej w Unisławiu

18:26, 08.09.2019 Aktualizacja: 18:34, 08.09.2019
Skomentuj

OSP w Unisławiu w powiecie chełmińskim świętuje stulecie swojego istnienia. Podczas sobotniej (7 września) uroczystości rocznicowej druhowie odebrali marszałkowski medal Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis w uznaniu zasług dla województwa kujawsko-pomorskiego. W programie wydarzenia znalazły się msza św. w unisławskim parku oraz oficjalne uroczystości z przemówieniami i wręczeniem odznaczeń.

- Strażacy ochotnicy bezinteresownie niosą pomoc potrzebującym. Takie rocznice są niezwykłą okazją do podziękowania za ich poświęcenie. Jako samorząd województwa czujemy obowiązek wspierania jednostek zarówno OSP, jak i PSP. Sukcesywnie doposażamy strażaków w niezbędny sprzęt, w tym wozy bojowe – mówi marszałek Piotr Całbecki.

Ochotnicza Straż Pożarna w Unisławiu powstała w 1919 roku i od tego czasu strażacy ochotnicy czynnie działają na terenie gminy i powiatu chełmińskiego. Oprócz podstawowych działań w dziedzinie gaszenia pożarów, usuwania skutków klęsk żywiołowych i pomocy osobom poszkodowanym w wypadkach, strażacy z unisławskiej OSP angażują się w wiele akcji i inicjatyw społecznych: nauki pierwszej pomocy, akcje oddawania krwi, podnoszenia świadomości społeczności lokalnej na temat zagrożeń. Obecnie jednostka zrzesza 46 strażaków ochotników i co roku bierze udział w ponad 120 akcjach na terenie gminy i powiatu.

- Samorząd województwa kujawsko-pomorskiego od lat konsekwentnie wspiera strażaków z regionu w zakupach sprzętu i ekwipunku oraz budowie infrastruktury szkoleniowej. Do tej pory, na rzecz zarówno jednostek Państwowej Straży Pożarnej, jak i Ochotniczych Straży Pożarnych przeznaczyliśmy ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego kwotę prawie 44 milionów złotych. Dzięki temu udało się zakupić ciężkie i średnie wozy bojowe, pojazdy specjalistyczne, wyposażyć jednostki straży w kilkaset sztuk sprzętu niezbędnego do prowadzenia akcji: motopomp, narzędzi hydraulicznych, zestawów ratownictwa medycznego, aparatów do ochrony dróg oddechowych, łodzi, sani do ratownictwa lodowego, wentylatorów oddymiających, agregatów prądotwórczych i drabin ratowniczych - dodaje Beata Krzemińska.

Po nawałnicach w 2017 roku samorząd województwa przekazał na rzecz OSP 25 pilarek i 500 specjalistycznych plandek do tymczasowego pokrywania dachów. Dodatkowo dzięki marszałkowskim środkom wybudowano nową jednostkę ratowniczo-gaśniczą i siedzibę Komendy Powiatowej PSP w Żninie oraz centrum szkoleniowe dla strażaków w Łubiance (powiat toruński), a także wykonano termomodernizację 10 strażackich budynków na terenie siedmiu miejskich i powiatowych komend. Obecnie trwa kolejna akcja doposażania w niezbędny sprzęt jednostek OSP z całego regionu.

Materiał: Beata Krzemińska, rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

Fot: Szymon Zdziebło/tarantoga.pl

 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%