Zamknij

Bezpiecznie nad wodą z aplikacją Ratunek

10:04, 16.08.2019 Aktualizacja: 10:05, 16.08.2019
Skomentuj

Spływ szlakiem kajakowym, wycieczka po jeziorze rowerem wodnym, wyprawa łodzią na ryby – sposobów na spędzenie czasu wolnego nad wodą jest wiele. Z myślą o bezpieczeństwie osób wypoczywających nad jeziorami i rzekami powstała specjalna, bezpłatna aplikacja „Ratunek”, umożliwiająca lokalizację osoby poszkodowanej i szybką pomoc służb ratowniczych. Zachęcamy do jej pobrania.

Kujawsko-Pomorskie Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe dokonało podsumowania pierwszej połowy sezonu letniego. W tym czasie w regionie doszło do 8 utonięć. Przyczyną aż 7 z nich było spożycie alkoholu przez osoby wypoczywające nad wodą. Ryzyko utonięć wiąże się także z brawurą i lekceważeniem zagrożeń.

- Jak pokazują statystyki, ofiarami utonięć są najczęściej osoby dorosłe, które pod wpływem alkoholu wypływają na jeziora i rzeki. Zapominają o podstawach bezpieczeństwa, narażając nie tylko siebie, ale też ratowników, którzy udzielając im pomocy, niejednokrotnie ryzykujących własnym zdrowiem lub życiem - mówi marszałek Piotr Całbecki

Mając na względzie bezpieczeństwo mieszkańców województwa i turystów przybywających nad rzekami i jeziorami, prezes Kujawsko-Pomorskiego Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego Maciej Banachowski, podczas spotkania w Urzędzie Marszałkowskim, zalecał rozważne korzystanie z wody i zachęcał do pobrania specjalnej aplikacji, pomocnej w sytuacji zagrożenia życia (więcej informacji wraz z prezentacją podsumowującą pierwsze miesiące sezonu letniego).

- Wielu turystów wypoczywających nad jeziorami i rzekami naszego regionu nie zna nazw poszczególnych zbiorników wodnych. W sytuacji, gdy zmuszeni są wezwać pomoc, nie zawsze potrafią określić miejsce, w którym się znajdują. Aplikacja „Ratunek” umożliwia zlokalizowanie poszkodowanej osoby z dokładnością do 3 metrów – mówi prezes Kujawsko-Pomorskiego Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, Maciej Banachowski

Aplikacja „Ratunek” umożliwia automatyczne przesłanie wiadomości SMS z lokalizacją osoby dzwoniącej i kontakt telefoniczny z właściwymi służbami ratowniczymi (GOPR i TOPR w regionach górskich oraz WOPR i MOPR na obszarach wodnych). Aplikacja dostępna jest na telefony komórkowe z systemem operacyjnym Android i iOS, wyposażone w moduł GPS. Korzystanie z niej jest bezpłatne. Aplikację można pobrać poprzez Google Play.

Korzystający z aplikacji nad akwenami wodnymi łączą się bezpośrednio z ogólnopolskim numerem ratunkowym nad wodą: 601 100 100. Zgłoszenia z terenu województwa kujawsko-pomorskiego przyjmuje Wojewódzkie Centrum Koordynacji Ratownictwa Wodnego w Kruszwicy, którego dyspozytor udziela pomocy telefonicznej i kieruje służby do akcji ratowniczych.

Samorząd województwa corocznie wspiera finansowo działalność Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, przekazując środki na patrolowanie rzek i jezior oraz pełnienie dyżurów ratowników w okresie letnim (więcej). Dzięki wsparciu zespoły ratownicze wyposażone w łodzie motorowe pełnią służbę nad Zalewem Włocławskim, Zalewem Żur (powiat świecki), jeziorami Pojezierza Bronickiego i Pojezierza Pałuckiego, jeziorem Gopło (powiat inowrocławski) oraz rzekami: Wisłą. Brdą i Wdą. Środki z naszego Regionalnego Programu Operacyjnego umożliwiły Nadgoplańskiemu WOPR w Kruszwicy organizację bezpłatnych szkoleń  dla ratowników wodnych, sterników motorowodnych i płetwonurków oraz kursów z kwalifikowanej pierwszej pomocy (więcej). Ratownicy prowadzą także akcje profilaktyczne związane z bezpiecznym wypoczynkiem nad wodą, zabezpieczają imprezy sportowe i rekreacyjne organizowane przez samorządy gminne nad wodami województwa, a także organizują pokazy ratownictwa związane z nauką bezpiecznego korzystania z wody.

Materiał: Beata Krzemińska, rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%